مجله جامع رفیق شامل اخبار ، سلامت ، فناوری ، فرهنگ و هنر ، گردشگری ، خانه داری و...

جملات،فایل ها و متون انگیزشی برای رسیدن به موفقیت


 1. روحیه خوب: مهم ترین عاملی که برای جلسه کنکور نیاز دارید روحیه خوب است. این روحیه خوب از یک مطالعه خوب در دوران جمع بندی و خواب مناسب در شب کنکور بدست میاد. سعی کنید شب کنکور به موقع بخوابید و صبح رو با نهایت شادی و مسرت آغاز کنید و شک نکنید که روز خوبی برای شما رقم خواهد خورد. پس نگران نباشید. شما به اندازه ای که تلاش کردید نتیجه می گیرید.

 2. صبحانه کامل: برای صبحانه کامل از مواد قندی استفاده کنید تا مغز شما بتواند نهایت کارآیی را به شما ارائه دهد. البته این میزان انرژی تا پایان جلسه کنکور کافی نیست و باید در اواسط جلسه (ترجیحاً بین دروس عمومی و اختصاصی) میان وعده ای – هرچند کوتاه و کوچک – صرف کنید. یادتان نرود که برای صبحانه شیر گرم مصرف نکنید.

 3. کارت ورود به جلسه: این مورد یکی از مهم ترین لوازمی است که شما برای جلسه کنکور به آن احتیاج دارید. لطفاً در نگهداری و به همراه داشتن آن دقت فرمایید.

 4. مداد: در این مورد از مداد نوکی استفاده نکنید. چرا که پس از پاسخگویی به چند سؤال، اثر آن کم رنگ می شود و ممکن است در روند تصحیح پاسخبرگ شما اختلال وارد کند. ضمناً ۳-۲ مداد با خود همراه داشته باشید.

 5. پاک کن: لطفاً از پاک کنی استفاده کنید که پیش از این، امتحان خود را پس داده است و می تواند خیلی خوب پاسخ اشتباه را پاک کند و اثری باقی نگذارد.

 6. تراش: در این مورد نیاز به توضیح خاصی وجود ندارد!

 7. سنجاق: جهت نصب کارت ورود به جلسه بر روی پیراهن یا مقنعه.

 8. جامدادی: برای قراردادن مداد، پاک کن، تراش و سنجاق در جامدادی جهت جلوگیری از گم شدن احتمالی این اشیاء.

 9. آب: ترجیحاً یک بطری آب کوچک برای نوشیدن در جلسه امتحان به همراه داشته باشید.

 10. تغذیه: تغذیه جلسه کنکور می تواند شکلات، بیسکوویت، کیک و سایر مواد قندی باشد. این مورد را خودتان انتخاب کنید اما حتماً بین دروس عمومی و اختصاصی مصرف آب و تغذیه را فراموش نکنید.

 11. ساعت مچی: جهت تنظیم زمان دروس در جلسه کنکور، حتماً ساعت مچی (ترجیحاً عقربه ای) به همراه داشته باشید تا بتوانید مدیریت زمان مناسبی داشته باشید.

 12. دستمال: برای جلسه کنکور حتماً دستمال کاغذی یا پارچه ای به همراه داشته باشید.

 

به امید موفقیت همه شما عزیزان در کنکور:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

:: بازدید : 155
:: ارسال شده در: موفقیت , جملات،فایل ها و متون انگیزشی ,نویسنده
نویسنده : Admin
تاریخ : [جمعه 09 فروردين 1398 ] [ 1:9]
تاریخ

 

اختلاف زناشویی

در هر زندگی مشترکی اختلاف و مشاجره وجود دارد

 

یک اصل مهمی که روان‌شناسان به آن معتقدند این است که: «در هر زندگی مشترکی اختلاف و مشاجره وجود دارد. اگر دیدید زوجی با هم هیچ مشکلی ندارند بدانید که یکی از آن‌ها حرفش را نمی‌زند»!

 

از قدیم هم گفته‌اند دعوا نمک زندگی است. البته این بدین معنی نیست که زن و شوهر را تشویق به دعوا کنند یا توصیه کنند برای در آمدن از یکنواختی در زندگی‌تان به مشاجره بپردازید.

 

در واقع این جمله‌ای که از قدیمی‌ها به جا مانده، معنی این را می‌دهد که با مشاجراتی که در طول زندگی مشترک اتفاق می‌افتد به عنوان یک معضل غیرقابل حل نگاه نکنید. از آن مهم‌تر موقع رخ دادن اختلافات نباید با سکوت آن‌ها را روی هم تلنبار کرد. چیزی که لازم است این است که زوج‌ها، اصول و مهارت‌های لازم برای حل مسائل زندگی مشترک را یاد بگیرند. یادتان باشد که هر چیزی اصولی دارد، حتی دعوا کردن. در این مطلب به شما می‌گوییم چطور می‌شود اختلافات را به شیوه درست حل کرد‏‎.‎

 

‏۱‏‎)سکوت نکنید‎:‎ 

متاسفانه جرقه پدید آمدن اختلافات از سکوت کردن به وجود می‌آید. بدین صورت که اگر دلخوری و ناراحتی برای یکی از زوجین پیش آید، آن فرد به هر دلیلی از حرف زدن در مورد آن طفره می‌رود. همین امر باعث می‌شود مشکلات روی هم تلنبار شود و موقع بروز آنی آنها، هیجانات به صورت ناخوشانیدی بروز داده شوند. متاسفانه به هر دلیلی از کودکی به ما آموزش داده نشده است که بدون هیچ‌گونه ترسی از احساسات واقعی خود حرف بزنیم. گاهی هم افراد تصور می‌کنند مشکل‌شان آنقدر اهمیت ندارد که بخواهند در مورد آن حرف بزنند.

 

اما اگر یک اتفاق از سوی فرد مقابل‌تان، ذهن شما را مشغول کرد باید حتما آن را با شریک زندگی‌تان در میان بگذارید. مثلا اگر از خانواده همسرتان رنجیده شدید و احساس خشم می‌کنید، می‌توانید به‌جای اینکه از این احساس خود به دوست‌تان بگویید، آن را با همسرتان در میان بگذارید.

 

به او بگویید که مثلا فلان حرف پدرشوهر یا مادر شوهرتان شما را دلخور کرده است. شاید درنهایت جواب مشخصی نگیرید، اما همین که هر دو نفرتان به این احساس مشترک برسید که مشکل‌تان را باید به‌اتفاق همدیگر حل کنید و پشت‌هم باشید، پیشرفت بزرگی است‏‎.‎

 

‏۲‏‎( ‎تهاجمی برخورد نکنید‎: 

موقع مشاجره کردن نباید همدیگر را سرزنش کرد. به‌کار بردن جملاتی مثل: «تو همیشه اینجوری هستی»، «هیچ‌وقت درک نمی‌کنی»، «چقدر عصبانیم می‌کنی» و از این دست عباراتی که بار سرزنشی دارند، بپرهیزید. در عوض می‌شود حال و احساسات خود را به صورت گزارش برای طرف مقابل‌تان بیان کنید. مثل: «خیلی عصبانی می‌شوم وقتی اینجوری برخورد می‌کنی». توجه به جزئیات برخورد کردن در مشاجره‌ها می‌تواند تا حد زیادی به حل اختلافات کمک کند. به این توافق برسید که گاهی ممکن است در برخی از مسائل با یکدیگر توافق نداشته باشید که باید در مورد آنها باهم صحبت کنید. همین که یاد بگیرید با بعضی از تفاوت‌های همدیگر کنار بیایید و پاره‌ای از رفتارها و عقاید همدیگر را که اذیت‌تان می‌کنند بپذیرید، رابطه‌تان تا حد زیادی بهبود پیدا خواهد کرد‎.‎

 

مشکلات شایع زن و شوهرها

زوج‌ها باید اصول و مهارت‌های لازم برای حل مسائل زندگی مشترک را یاد بگیرند

 

‏۳‏‎(‎بدگویی نکنید‎:‎ 

وقتی ما از کسی دلخور می‌شویم، خشمگین شدن یکی از احساسات پررنگی‌ست که درون ما خودش را نشان می‌دهد. گاهی برای رهایی از احساسات منفی خود، آن حس و حال خود را با دیگران مطرح می‌کنیم. گاهی تلفن دست می‌گیریم و از سیر تا پیاز مشاجره خود را برای دوست‌مان می‌گوییم و گاهی هم احساسات و هیجانات خود را در غالب کلمه در صفحات مجازی خود منتشر می‌کنیم. علنی کردن مشکلات زندگی شخصی‌مان به این صورت، باعث تحقیر شدن آن رابطه می‌شود. این را به یاد داشته باشید که بعد از مدتی شما فراموش می‌کنید که روزی چنان حسی داشتید و با شریک زندگی‌تان دچار مشکل شدید، اما افرادی که در مورد مشکل‌تان با آنها صحبت کرده‌اید هیچ‌گاه فراموش نمی‌کنند‏‎.‎

 

‏۴‏‎( ‎محرم اسرارتان را درست انتخاب کنید‎:‎ 

همه ما در طول زندگی دوستی داریم که احساسات‌مان را با او در میان می‌گذاریم. وقتی دچار مشکل با همسرتان می‌شوید این نکته را فراموش نکنید که گاهی حرف زدن از اختلافات‌تان با شخص سومی، شاید اوضاع را بدتر کند. چراکه شاید شخص مقابل بیشتر سنگ جلوی پای‌تان بیندازد و بین شما و همسرتان را بهم بزند. البته شایدگاهی نیت شخص دوبهم زنی نباشد. شاید تمام حق را به شما که دوستش هستید دهد و این باعث می‌شود شما خود را بدون نقص ببینید و مقصر تمام و کمال اختلافات را همسرتان بدانید. هنگام انتخاب محرم اسرار برای بازگو کردن مشکلات رابطه‌تان، اول مطمئن شوید که شما را به‌خوبی می‌شناسد، واقعا نگران شماست، بی‌طرف است و به‌جای آنچه دوست دارید بشنوید، واقعیت را به شما خواهد گفت‎.‎

 

‏۵‏‎) رابطه را بهبود دهید نه صدمه‎:‎ 

همان‌طور که در ابتدا به آن اشاره شد، مشاجره و اختلاف از اجزاء جدانشدنی روابط هستند. بحث و اختلاف به خودی خود رابطه را به خطر نمی‌اندازند. چیزی که منجر به تهدید یک رابطه می‌شود، نوع واکنش شما در مقابل این مشاجرات است. فرق زوج موفق و ناموفق در این است که زوج‌های موفق، توانایی حل کردن مشکلات و سپس رها کردن آنها را دارند. این افراد بیشتر از هرچیزی روی حل مشکل‌شان تمرکز می‌کنند. حتی هنگامی که ناراحت هستند، راه‌هایی پیدا می‌کنند که در حین ناراحت بودن از همسرشان دور نشوند. اختلاف‌ نظرها به شما و همسرتان فرصت می‌دهد که مسائل را شناسایی کنید، به آنها رسیدگی کنید و روی بهتر شدن خودتان و رابطه‌تان کار کنید تا پیشرفت نمایید‎.‎

 

‏۶‏‎) کمال‌گرا نباشید‎:‎ 

از اینکه گاهی با همسرتان به مشاجره برمی‌خورید، خودتان را سرزنش نکنید. مطمئن باشید این اتفاق در زندگی همه زوج‌ها می‌افتد. مخصوصا سال‌های اول ازدواج که افراد کم تجربه و حساس‌تر هستند.

 

با این دید وارد زندگی نشوید که قرار است سرتاسر زندگی بدون هیچ اختلافی پیش رود. روی همه چیزهای باارزش رابطه‌تان و همچنین هر آنچه که خوب پیش می‌رود، بیشتر تأکید کنید.زندگی‌تان را با تمام کم و کاستی‌هایش بپذیرید و با حس قدردانی زندگی کنید‎.‎

 

منبع: salamatnews.com:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

:: بازدید : 249
:: ارسال شده در: موفقیت , جملات،فایل ها و متون انگیزشی ,نویسنده
نویسنده : aseman
تاریخ : [سه شنبه 13 آذر 1397 ] [ 7:45]
تاریخ

 

درمان افسردگی

مهمترین علت خود کشی شامل افسردگی و وضعیت نامناسب است‎

 

خودکشی یکی از آسیب های جدی است که طی سال های اخیر به طرز قابل توجهی افزایش یافته است. عوامل متعدد می تواند موجب انجام خودکشی از سوی فرد باشد که طبق اظهار نظر روانشناسان مهمترین آن شامل افسردگی و وضعیت نامناسب است.

 

از این رو برای تبیین پدیده خودکشی و راهکارهای مقابله با آن اقدام به گفت‌وگو با عابدین، متخصص روانشناسی بالینی، بهادری دکتری تخصصی روانشناسی و جلیلی روانپزشک کرده است که در ادامه می خوانید.

 

یک متخصص روانشناسی بالینی درباره بررسی دلایل افزایش خودکشی می گوید:خودکشی از یک دیدگاه خشم فرو خورده است، به این معنا که احتمال دارد، فرد در رابطه با دیگران یا یک موضوع بیرونی که باید استیصال یا خشم خود را نشان دهد آن را به دلیل اینکه مورد خشم و غضب طرف مقابل قرار بگیرد، بروز نمی دهد که این خود می‌تواند انگیزه ای برای خودکشی باشد.

 

عابدین با اشاره به این مطلب اذعان می دارد: ترس و احساس گناه داشتن نیز می تواند موجب بروز خودکشی در افراد شود. به طور کلی خودکشی زمانی اتفاق می افتد که فرد دلیل دیگری برای ادامه زندگی ندارد. هر چند خودکشی ها از انواع مختلفی برخوردار است. او ادامه می دهد: خودکشی های خودخواهانه از ریز فاکتورهای بسیاری برخوردار است،اما باید در نظر داشت که احتمال خودکشی در میان نوجوانان و سالمندان بیشتر از دیگران است. همچنین به هنگام ابتلا به برخی از بیماری ها مانند افسردگی،اسکیزوفرنی، ابتلا به بیماری های مزمن یا استفاده از مواد مخدر احتمال انجام خودکشی افزایش پیدا می کند. وی در خصوص اینکه آیا خودکشی در میان زنان بیشتر از مردان است، می گوید: به‌طور کلی اقدام به خودکشی در میان زنان در کل دنیا بیشتر است، اما درصد موفقیت خودکشی در میان مردان بیشتر است، چرا که زنان به طور معمول از ابزار و روش هایی برای خودکشی استفاده می کنند که چندان کارآمد نیست.

 

این روانشناس ادامه می دهد: خودکشی در برخی از جوامع و فرهنگ ها رها کردن خود از درد فراوانی که می کشند وحاوی یک نوع پیغام اجتماعی نیز است. به این معنا که نوع خودکشی نیز یک نوع پیغام رسانی است. همان گونه که در دوران نوجوانی برخی از افراد با خودکشی خود می خواهند از بزرگترها انتقام بگیرند، غافل از اینکه بعد از خودکشی دیگر شاهد تاثیر خودکشی روی بزرگترها و اطرافیان نخواهند بود. به طور کلی نوع خودکشی می تواند حاوی پیام میزان عصبانیت یا اعتراض افراد باشد.این روانشناس بالینی در ارتباط با اینکه آیا شهرنشینی در افزایش خودکشی تاثیر دارد،می گوید: زندگی در جوامع شهری و صنعتی می تواند احتمال انجام خودکشی را افزایش دهد. هر چند این مهم بیشتر به دلیل نوع زندگی در این جوامع است، چرا که در شهرنشینی افراد از پشتیبانی اجتماعی برخوردار نیستند.

 

او نقش فضای مجازی را در افزایش خودکشی این گونه ارزیابی می کند: برخی از افراد به دلیل استفاده بیش از اندازه از فضای مجازی و شبکه های اجتماعی از سیستم پشتیبانی اجتماعی و خانواده برخوردار نیستند؛ این دسته از افراد بیشتر در انزوا به سر می برند و افرادی هستند که قوه ذهنی و توانایی لازم برای حل و فصل کردن مشکلات خود ندارند ما در جامعه ای زندگی می کنیم که جمع‌گراست ما به عوامل اجتماعی تنها برای پشتیبانی شخصی خود اکتفا می کنیم از گرفتن این پیشتیانی اجتماعی، به دلیل اینکه این افراد برای زندگی فردی پرورش نیافتن می تواند مشکلات عدیده ای را برای فرد رقم بزند. او در ادامه می افزاید: نوجوانان که در جامعه جمع‌گرا و خانواده محور بزرگ می شوند، حال اگر حمایت و پشتیبانی لازم را از خانواده دریافت نکنند یا اگر امکان اتکا به اعضای خانواده و جامعه وجود نداشته باشد. همچنین اگر کودکان یا نوجوانان به حال خود رها شوند. دیگر آموزش های لازم برای مقابله با استرس یا دیگر مشکلات را نمی‌بینند که این خود می تواند خطرناک باشد، چرا که در مقابل، این اتکا و حمایت های لازم را از شبکه های اجتماعی دریافت می کنند که در بیشتر موارد واقعی نیست و می تواند مشکلات بسیاری را برای آنها فراهم کند.

 

عابدین در ارتباط با نقش خانواده ها در میزان کاهش خودکشی می گوید: امروزه نحوه فرزند پروری در خانواده ها به گونه‌ای نیست که فرزند به تکامل برسد، چرا که در بیشتر موارد نحوه تربیت است که این خود باعث یتیم شدن کودکان از نظر عاطفی خواهد شد و کودکی که در این خانواده بزرگ می شود، از توانایی های لازم برخوردار نمی شود و بسیار آسیب پذیرتر از دیگران خواهد بود. وی ادامه می دهد: بیشتر نوجوانان از این نظر پرورش نیافته اند که مشکلات ذهنی خود را بتوانند به راحتی یا تنهایی حل و فصل کنند و در بیشتر موارد تو خالی هستند، چرا که به راحتی و به سرعت عصبانی و مستاصل می شوند. در ارتباط با سالمندان نیز قضیه به این صورت است که آنها هم به دلیل اینکه سربار خانواده باشند و دیگر آن توانایی های لازم را ندارند، اقدام به خودکشی می کنند. این روانشناس بالینی تاثیر استفاده از مواد مخدر بر افزایش خودکشی را مهم ارزیابی می‌کند و می گوید: امروزه افزایش بی رویه و در دسترس بودن مواد مخدر و همچنین داروهای پزشکی نیز عاملی برای افزایش خودکشی به حساب می آید. عابدین درباره برنامه های دولت برای پیشگیری از خودکشی می افزاید:به طور کلی تا به امروز اقدامات چندانی برای مقابله یا کاهش خودکشی در کشور انجام نشده است. عابدین در پایان می افزاید: خشم در جامعه بنا به دلایل مختلف افزایش یافته است و این احتمال نیز وجود دارد که افراد نتوانند خشم خود را بروز دهند.

 

بیماری افسردگی

مهمترین عامل انجام خودکشی افسردگی است که می تواند به صورت پنهان یا آشکار باشد‎

 

آموزش سوادزندگی راه مقابله باخودکشی 

در ادامه یک روانشناس درباره افزایش پدیده خودکشی می گوید: پدیده خودکشی در طول روزگاران متمادی و در پی تحولات جامعه انسانی به دلیل هزینه های روانی و اجتماعی بالایی که بر نهادهای اجتماعی تحمیل می کنند، به عنوان یکی از پدیده های مورد توجه جامعه شناسان ، فیلسوفان، عالمان دینی و سایر متخصصان بوده است و هریک سعی بر تبیین و توصیف مختصات خودکشی می پردازند. به طور کلی خودکشی به عنوان پدیده که دارای عوامل تاثیر گذار بسیار است قابل تبیین خواهد بود. بنابراین خودکشی و اقدام به خودکشی بیانگر وجود مشکلات جدی در سلامت روان فرد است. بهادری با اشاره به مطلب فوق اذعان می دارد: اگر بخواهیم نگاه آماری به خودکشی داشته باشیم، باید اشاره کنیم که طبق آمار سازمان بهداشت جهانی حدود 10 درصد از مرگ های جهان مربوط به خودکشی است. البته آمار مربوط به رفتارهای شبه خودکشی یعنی همان رفتارهای منتهی نشده به مرگ چیزی نزدیک به 20 برابر این رقم است. او ادامه می دهد: سالانه نزدیک به چهار هزار و 600 جوان 10 تا 24 ساله خودکشی می کنند،آمار تکان دهنده‌تر از این برای هر خودکشی منجر به مرگ در نوجوانان 15 تا 24 ساله بین 100 تا 200 مورد اقدام به خودکشی وجود دارد، افکار خودکشی یا تلاش های قبلی به عنوان پیش بینی کننده قوی برای خودکشی نوجوانان شناخته شده است.

 

به طور تقریبی یک سوم نوجوانان افکار خودکشی دارند و در سنین نوجوانی برای خودکشی برنامه ریزی دارند حدود 60 درصد از نوجوانانی که این برنامه ها را دارند، به طور عمده یک سال پس از شروع پیدایش ایده خودکشی در ذهن خود اقدام به خودکشی می کنند، با تکیه بر این آمارها می توان به اهمیت خودکشی در میان نوجوانان پی برد. بهادری در ارتباط با میزان خودکشی در میان زنان و مردان می گوید: در سرتاسر دنیا مردان بین 15 تا 19 ساله بیش از دو برابر زنان در این رده سنی است. در حالی که دختران بیشتر افکار خودکشی را تجربه می کنند، اما مردان به‌دلیل برخورداری از ریزفاکتورهایی چون رفتارهای پرخطر، تمایل بیشتر به انجام رفتارهای خشونت‌گرایانه، رفتارهای برون گرایانه و یابیش فعالی که دارند، در انجام خودکشی موفق تر عمل می کنند. او ادامه می دهد: خودکشی دومین عامل در مرگ افراد است. از این رو پیشگیری برای انجام آن بسیار حائز اهمیت است.

 

این روانشناس در ارتباط با عوامل تاثیرگذار بر افزایش خودکشی می گوید: عوامل ژنتیک یا وراثت می تواند در انجام خودکشی مهم است، چرا که طبق تحقیقات به عمل آمده حدود 45 درصد از رفتارهای خودکشی می تواند تنها به دلیل وراثت باشد. وی ادامه می دهد: ابتلا به بیماری های روحی و روانی نیز در انجام خودکشی تاثیرگذار است. از این رو می توان با درمان به موقع و کامل این نوع بیماری ها تا حد زیادی امکان بروز خودکشی و حتی رفتارهای خودکشی را کاهش داد. بهادری نقش مصرف مواد مخدر در افزایش آمار خودکشی می گوید: استفاده از مواد مخدر، نوشیدنی های الکلی و حتی ابتلا به بیماری های غیر قابل درمان مانند سرطان و حتی بیماری های روحی مانند اسکیزوفرنی نیز می تواند در زمره دلایل انجام خودکشی گنجانده شوند. وی افزوده است: فقدان راهکارهای مقابله با استرس و افسردگی، نظام باورهای خشک نیز در انجام خودکشی تاثیرگذار است.

 

هر چند سیستم خانواده نیز می‌تواند در انجام خودکشی موثر باشد، چرا که اگر سیستم خانواده از ساختار انعطاف ناپذیر در رویارویی با مشکلات ناشی از چرخه زندگی برخوردار باشد، می‌تواند انگیزه خودکشی را در افراد مستعد به انجام آن را افزایش دهد. این روانشناس در خصوص توانمندسازی نوجوانان برای مقابله و پیشگیری از خودکشی می گوید: با انجام طرح های غربالگری و شناسایی افراد آسیب‌پذیر و آموزش همگانی برای مقابله با تعارضات می توان تا حد زیادی مانع از انجام خودکشی شد. او انجام خودکشی در میان زنان متاهل را بالا می‌داند و می افزاید: آمار خودکشی در زنان متاهل بیشتر از زنان مجرد است. از این رو توجه به این قشر دقت بیشتری را می طلبد که دلایل آن را می توان در نبود حمایت های اجتماعی و خانوادگی زنان یا تبعیض های جنسیتی جست و جو کرد. بهادری در پایان می‌گوید: داشتن سیستم آموزش همگانی و برخورداری از سواد و مهارت های زندگی یک الزام برای ارتقای کیفیت زندگی است.

 

مهمترین عامل خودکشی 

در ادامه یک روانپزشک درباره بررسی دلایل خودکشی در افراد می گوید: به‌طور معمول مهمترین عامل انجام خودکشی افسردگی است که البته این افسردگی می تواند به صورت پنهان یا آشکار باشد. جلیلی با اشاره به مطلب فوق اذعان می دارد: احتمال خودکشی در افرادی که مبتلا به افسردگی پنهان هستند. بسیار بیشتر از افراد مبتلا به افسردگی آشکار است، چرا که هیچ درمان و مراقبتی برای این دسته از افراد انجام نمی شود. او می افزاید: در افسردگی های تحت درمان قرار گرفته نیز امکان خودکشی وجود دارد که این مهم می تواند به علت وخیم شدن شرایط بیمار و یا عواملی از این دست باشد. این روانپزشک در ارتباط با عوامل موثر دیگر در خودکشی اذعان می دارد: مسائل فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی نیز در احتمال انجام خودکشی تاثیر گذار است. به‌طور کلی وضع بهداشت عمومی و روانی کشورها نقش تعیین کننده‌ای را در آمار خودکشی ایفا می کند. او درباره چگونگی وضعیت روانی کشور می گوید: شاخص های دقیقی برای تبیین وضعیت بهداشت روانی کشور وجود ندارد، اما آن چیزی که مشاهده می شود، این است که ایران از لحاظ بهداشت روانی در وضعیت مناسبی قرار ندارد.

 

جلیلی عوامل موثر بر بهداشت روانی افراد را این گونه ارزیابی می کند: به طور کلی وضعیت اقتصادی و اجتماعی و همچنین بهداشت فرد نقش تاثیرگذاری را در بهداشت روانی افراد بر عهده دارد. او ادامه می دهد: آلودگی های محیط زیست، ورزش و همچنین وقوع حوادث طبیعی مانند زلزله یا طوفان نیز می تواند در بهداشت روانی و عمومی افراد موثر باشد. او نقش نابسامانی های اقتصادی را در افزایش خودکشی موثر می‌داند و ادامه می دهد:فشارهای اقتصادی می تواند عاملی محرک برای خودکشی به حساب آید. او می گوید:باید بین ناراحت بودن و بیمار بودن نیز تمایزی قائل شد، چرا که این احتمال وجود دارد که برخی از افراد از شرایط موجود ناراضی باشند، اما این بدان معنی نیست که دچار بیماری روانی هستند. این روانپزشک در ارتباط با نقش جنسیت در میزان خودکشی بیان می کند: به‌طور کلی میزان اقدام به خودکشی در زنان بیشتر از مردان است، اما موفق شدن در خودکشی در میان مردان بیشتر است. هر چند این مهم در هر کشور و در هر فرهنگ بسیار متفاوت است. وی درباره افزایش خودکشی در میان نوجوانان می گوید:زمانی که می گویم خودکشی در میان نوجوانان زیاد شده است، باید به آمار دقیق نیز دسترسی داشته باشیم تا با استفاده از آن بتوانیم بگوییم که در حال حاضر آمار خودکشی در میان نوجوانان افزایش پیدا کرده است یا نه. بنابراین اطلاع ما از یک حادثه را باید از این مساله جدا کرد.

 

جلیلی در ادامه می افزاید: با توجه به استفاده بیش از اندازه و بدون نظارت نوجوانان از فضای مجازی شاهد اقدام به خودکشی در میان نوجوانان هستیم. از این رو باید متذکر شد که فضای مجازی و رسانه ها می توانند نقش تعیین کننده ای در شیوع خودکشی داشته باشند و به همین دلیل وزارت بهداشت، انجمن روان پزشکی ایران ضوابطی را تنظیم کرده‌اند که راهنمای همکارانی است که در این حوزه در رسانه ها مشغول به کار هستند. او معتقد است که خبررسانی در ارتباط با خودکشی نیز می تواند موجب افزایش آمار خودکشی ‌شود و می گوید: هرگونه اطلاع رسانی در خصوص خودکشی باید با دقت بیشتر و طبق ضوابط موجود انجام شود. همچنین باید به مردم آگاهی لازم را داد که ناخواسته به افزایش آمار خودکشی دامن نزنند. به عنوان مثال تاکید شده است که اخبار مربوط به خودکشی را با دقت منتشرکنند. او در پاسخ به این سوال که آیا رسانه ای نکردن اخبار مرتبط با خودکشی می تواند در کاهش آمار خودکشی موثر باشد،می گوید: خبر رسانی در این خصوص باید طبق ضوابط موجود باشد. هر چند باید این اخبار منتشر شود تا از طریق آن هشدارهای لازم به مردم و مسئولان داده شود. جلیلی در رابطه با اقدامات انجام شده برای کاهش آمار خودکشی در کشور می گوید: یکی از ابتدایی‌ترین راه‌ها برای کاهش آمار خودکشی توجه و رسیدگی به بهداشت عمومی و روانی افراد جامعه است. هر چند این مهم تنها بر عهده مردم نیست، بلکه عوامل و دستگاه های متعدد باید برای تحقق این مهم همکاری کنند. جلیلی درپایان بیان می کند: شناسایی افراد مستعد به خودکشی می تواند کمک شایانی به کاهش آمار خودکشی کند همچنین افراد مبتلا به افسردگی نیز باید روند درمانی خود را به طور کامل سپری کنند.

  

منبع: سلامت نیوز:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

:: بازدید : 266
:: ارسال شده در: موفقیت , جملات،فایل ها و متون انگیزشی ,نویسنده
نویسنده : aseman
تاریخ : [چهارشنبه 30 آبان 1397 ] [ 18:41]
تاریخخوشحالی کردن

نوستالژی به هر چیزی که خاطراتی را برای شما یادآوری می کند اطلاق می شود‎

 

حتما برای شما هم پیش آمده که به یکباره و ناگهانی دل تان بگیرد اما بدانید که موقتیست. ما چند راهکار نوستالژیک پیشنهاد می دهیم که می تواند حال شما را بهبود بخشد.

 

نوستالژی به هر چیزی که خاطراتی را برای شما یادآوری می کند اطلاق می شود و همواره ایجاد ارتباط میان گذشته و حال حس مثبتی به شما منتقل می کند. حس و حال بد به سراغ همه ما می آید و شما گاهی می توانید دلیل این اتفاق را بیابید و گاهی نیز هیچ علتی برایش پیدا نمی کنید. فقط حس می کنید که دلتنگ شده اید یا حوصله تان سر رفته است. اینجور مواقع احساس بدی دارید و نمی دانید چه کنید تا هر چه زودتر از آن حال و هوا خلاص شوید. ممکن است آنقدر حالتان بد باشد که به گریه بیفتید. راهنمای ما را دنبال کنید و بکوشید هر بار یک یا چند تا از کارهای نوستالژیک زیر را انجام دهید. نگران نباشید این حس و حال بد گذرا هستند و شما با انجام این کارها می توانید حواس خود را از مسائل منفی دور کرده و حس خوبی را تجربه کنید.

 

۱ ) خوراکی نوستالژیک 

همه شما در کودکی خوراکی هایی نوش جان کرده اید که ممکن است به طور روزانه آنها را تجربه نکنید. این خوراکی شاید دستپخت خوشمزه مادر، مادربزرگ یا حتی یک دوست باشد. اگر به آشپزش دسترسی دارید از او بخواهید که آن را برایتان بپزد، اگر نه خودتان فوراً دست به کار شوید. امروزه با یک سرچ کوچک در اینترنت به راحتی می توانید دستور تهیه همه جور خوراکی را به دست آورید. این خوراکی ممکن است شیربرنج، کاچی، حلوا، فرنی یا انواع غذاهای ایرانی و محلی باشد. باور کنید با خوردن یک قاشق از آن حالتان دگرگون خواهد شد.

 

۲ ) فیلم نوستالژیک 

شاید تماشای یک فیلم یا کارتونی که در کودکی یا نوجوانی حالتان را خوب می کرده الان به نظر وقت تلف کردن بیاید. اما امتحانش ضرری ندارد. این فیلم چه کمدی باشد و باعث قهقهه زدن شود، چه غمگین و حسابی اشک تان را در بیاورد، در هر صورت باعث پالایش روح می شود. کلاه قرمزی یا کازابلانکا هیچ فرقی ندارد. هر کدام که برای شما نوستالژیک و ویژه است را همین حالا تماشا کنید.

 

۳ ) فضای نوستالژیک 

هیچ چیز به اندازه یک منظره نمی تواند حال آدم را خوب کند. این منظره می تواند طبیعتی بکر یا شهری شلوغ و پر از ساختمان های بلند باشد. اگر این فضا کمی برای شما دور است و ناچار به سفر کردن می شوید در صورت امکان راهی شوید و بدانید که دست یافتن به یک حال خوب ارزشش را دارد تا کمی از زندگی روزمره جدا شوید. اگر هم به شما نزدیک است که خیلی خوش شانسید. بام تهران، مکانی تاریخی در هر یک از شهرستان های زیبای ایران، جنگل، دریا، کافه یا رستوران فرقی نمی کند. کافیست پا به آن مکان بگذارید تا خاطرات خوب به سمت تان هجوم بیاورند و غرق لذت بشوید.

 

خوشحالی زیاد

هیچ چیز به اندازه یک منظره نمی تواند حال آدم را خوب کند‎

 

۴ ) دوست نوستالژیک 

همه شما حتما کسی را دارید که به خاطراتی زیبا وصلتان می کند. این فرد می تواند دوست یا یکی از اقوام باشد. فوراً با او تماس بگیرید و ملاقاتی ترتیب دهید. همین که در حال نوشیدن یک چای یا قهوه از خاطرات مشترک با هم صحبت کنید، دلتنگی هایتان را فراموش خواهید کرد.

 

۵ ) موسیقی نوستالژیک 

برای همه شما پیش آمده که در دوره ای از زندگی آنقدر به یک موسیقی خاص گوش داده اید که اطرافیان را کلافه کرده باشید. شاید آن قطعه موسیقی الان به تاریخ پیوسته باشد و شما زمان زیادی به آن گوش نداده باشید اما خاصیت گذشت زمان این است که حتی اگر در دوره بدی از زندگی آن ترانه را شنیده باشید، اکنون با شنیدنش حس خوبی پیدا می کنید. اگر در حال حاضر به آن دسترسی ندارید کافیست در اینترنت چرخی بزنید و پیدایش کنید. قطعا نیازی نیست نوارهای کاست قدیمی را عقب و جلو کنید تا آهنگ مورد علاقه تان را بیابید.

 

۶ ) یادگاری نوستالژیک 

این یادگاری می تواند آلبوم عکس های قدیمی یا هر چیزی که شما آن را از سالهای دور به یادگار نگه داشته اید، باشد. حتی گاهی خواندن دفترچه خاطرات قدیمی نیز حال آدم را خوب می کند. ورق زدن خاطرات، ساده ترین کاریست که حال و هوایتان را عوض می کند. اکثر ما به تقلید از مادربزرگ ها، یک صندوقچه قدیمی از یادگاری های با ارزشمان داریم. اگر ندارید از امروز یک صندوقچه کوچک کنار بگذارید و یادگاری های عزیزتان را در آن نگهداری کنید. این کار چند سال دیگر حسابی به دردتان می خورد.

 

منبع: بانوی شهر:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

:: بازدید : 246
:: ارسال شده در: موفقیت , جملات،فایل ها و متون انگیزشی ,نویسنده
نویسنده : aseman
تاریخ : [یکشنبه 20 آبان 1397 ] [ 17:16]
تاریخ

منعطف بودن در شرایط سخت

چطور می‌توان در مواجه شدن با مشکلات زندگی منعطف بود؟ اتفاق‌های بد هم در زندگی شخصی رخ می‌دهند و هم در زندگی حرفه‌ای. رابطه‌ها به هم می‌خورند، افراد مهم زندگی مریض می‌شوند یا می‌میرند، ترفیع‌ها به همکاران دیگر داده می‌شوند، مشتریان ناپدید می‌شوند، شرکت‌ها تعدیل نیرو می‌کنند و غیره. در واکنش به این اتفاقات بعضی افراد از هم می‌پاشند و کنترل خود را از دست می‌دهند، درحالی که برخی دیگر راهی برای کنار آمدن با مشکلات زندگی و حرکت به جلو پیدا می‌کنند. قطعا راه‌هایی وجود دارد!

اول، باید این را مشخص کنیم که منعطف بودن به معنی نادیده گرفتن احساسات منفی که در مواقع سخت به سراغمان می‌آید، نیست. از دست دادن چیزی یا شخصی چه در زنگی خصوصی و چه در زندگی حرفه‌ای، باعث احساس غم و ناامیدی می‌شود. این‌که ما برای از دست دادن چیزی غصه بخوریم طبیعی است و باید به خودتان کمی زمان و فضا بدهید تا این غم را پشت سر بگذارید. نکته اینجاست که نباید قبل از این‌که بپذیرید چه اتفاقی برای شما افتاده است، از غمگین و عصبانی بودن خودتان احساس گناه کنید.

انعطاف در روابط کاری

دوم، به نظر می‌رسد افراد برای خوشحالی یک نقطه مشخصی دارند. بعد از یک اتفاق خوشایند یا ناخوشایند، هفته‌ها و ماه‌ها در مورد آن صحبت می‌کنید و دلتان می‌خواهد احساس خوشی که قبل از آن اتفاق تجربه کردید را دوباره تجربه کنید. این به این معنی نیست که آن اتفاق تاثیر درازمدتی بر روی خوشبختی شما ندارد، اما بهترین حدس برای میزان شاد بون شما چند ماه پس از این اتفاق بزرگ، درواقع میزان خوشبختی است که شما دقیقا قبل از این اتفاق تجربه می‌کردید.

سوم، زمان‌هایی وجود دارد که احساسات منفی بهترین راه برای گذراندن لحظه‌های بد است. به طور مشخص، استرس و اضطراب عکس‌العمل‌های طبیعی نسبت به شرایط مرتبطی هستند. اگر واقعا فاجعه‌ای اتفاق افتاده است و شما سعی می‌کنید از هرگونه آسیبی به خودتان جلوگیری کنید، اضطراب و استرس می‌تواند واکنش صحیحی باشد.

یکی از کارهایی که وقتی شما استرس دارید انجام می‌دهید، عمیق فکر کردن در مورد علت استرس‌ و تنشی است که به شما وارد شده. عمیق اندیشیدن درواقع سیکلی از تکرار افکار و مجدد اندیشی است. اگر چاره‌ای وجود داشته باشد، خوب فکر کردن به آن می‌تواند به شما کمک کند تا نقشه‌ای طرح کنید و بتوانید شرایط را به دست بگیرید. شاید تجربه این میزان از استرس اصلا خوشایند نباشد اما می‌تواند کاربردی باشد.

به این طریق کارهای زیادی است که شما می‌توانید انجام دهید تا از عهده مشکلات زندگی بربیایید.

درک کنید که چه چیزی را می‌توانید کنترل کنید و چه چیزی را نمی‌توانید

کنترل احساسات

ابتدا باید برایتان شفاف شود که چه عواملی تحت کنترل هستند. تحقیقات نشان داده است که در شرایط بد، وقتی افراد بر روی کارهایی که می‌توانند برای بهبود مشکلات زندگی یا کاری انجام دهند تمرکز می‌کنند انعطاف‌پذیری بیشتری دارند، در مقایسه با زمانی که همه تمرکز فکرشان بر این است که چطور تقدیر آن‌ها را در این بند انداخته است.

تمرکز برروی کارهایی که از دست‌تان برمی‌آید باعث می‌شود شرایط برای شما بهتر شود. همین که شروع به انجام این کارها می‌کنید، متوجه می‌شوید که احساس بهتری پیدا کردید و عملکرد مفیدتری دارید.

دور خودتان را با آدم‌ها شلوغ کنید، حتی اگر تمایلی به جمع ندارید

تاثیر روابط اجتماعی

قدم بعدی این است که با مردم در ارتباط باشید. وقتی که غمگین و مضطرب هستید اغلب تمایلی به این‌که در جمع باشید ندارید؛ اما فواید زیادی در روابط اجتماعی وجود دارد. وقتی که شما در مورد این‌که چه چیزی شما را غمگین یا مضطرب کرده است صحبت می‌کنید، رفته رفته متوجه این می‌شوید که افراد دیگر هم تجربیات مشترکی دارند که با شما به اشتراک بگذارند. غم و ناراحتی باعث می‌شود فکر کنید که شرایط شما خاص و منحصربه‌فرد است؛ به همین دلیل دانستن این‌که شما تنها کسی نیستید که این مشکلات زندگی یا کاری را دارد، می‌تواند ارزشمند باشد. همچنین، روابط اجتماعی انگیزه‌بخش است و می‌تواند به شما کمک کند تا بر روی کارهایی که باید انجام دهید تمرکز کنید.

به دنبال یک برد ساده باشید

موفقیت در کار

وقتی که شما در یکی از ابعاد زندگی خود چیزی را از دست می‌دهید، این تجربه باعث می‌شود که حواس شما بر روی تمام عناصر منفی زندگی‌تان متمرکز شود و این زمان اصلا زمان خوبی برای شما نیست که بخواهید پروژه‌ای به بزرگی زندگی‌تان را بردارید! در عوض سعی کنید چیزی در زندگی کاری خود پیدا کنید که بتوانید سریع و کامل به پایان برسانید. با این کار به خودتان یادآوری می‌کنید که آن شکست قبلی به این معنی نیست که شما نفرین شده و ناتوان هستید.

تعبیر خوبی از رفتار دیگران داشته باشید

تعبیر خوب

در نهایت، تعبیر خوبی از کارهای دیگران داشته باشید. وقتی که شما از موضوعی در کار خود عصبانی هستید، ناخودآگاه به دنبال این دلیل هستید که بدانید چرا افراد دیگر سر راه موفقیت شما قرار گرفته‌اند. این مشخصا زمانی رخ می‌دهد که شما به آن‌چه که می‌‌خواستید نرسیده‌ باشید؛ آن‌وقت است که احساس می‌کنید اکثر کسانی که با آن‌ها کار می‌کنید علیه شما باهم همدست شده‌اند. این‌که یک نفر چیزی که شما می‌‌خواستید را به شما نداده است به این معنی نیست که همه قصد جان شما را دارند!

وقتی شما در مورد افراد دیگر منفی فکر می‌کنید، ممکن است شروع به پیشگویی و قضاوت کنید. افکار منفی شما بر روی تعبیری که از کار افراد دیگر دارید تاثیر می‌گذارد و باعث عصبانیت و عدم اعتماد در شما می‌شود. آن‌ها هم به زودی متوجه رفتار شما می‌شوند و با شما همانطور برخورد می‌کنند. مشابه همین موضوع، وقتی که شما تعبیر مثبتی از کار دیگران داشته باشید، مشخصا ارتباط بهتری با دیگران برقرار خواهید کرد.

این استراتژی‌ها به شما کمک می‌کنند که تاثیر اتفاقات بد در زندگی‌تان را به حداقل برسانید. همچنین به شما کمک می‌کنند که احساس بهتری داشته باشید، چرا که هر موفقیتی که شما داشته باشید شما را به سوی آینده محکم‌تر هول می‌دهد.

منبع : دیجی مگ:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

:: بازدید : 194
:: ارسال شده در: موفقیت , جملات،فایل ها و متون انگیزشی ,نویسنده
نویسنده : Admin
تاریخ : [سه شنبه 15 آبان 1397 ] [ 0:46]
تاریخ
آخرین مطالب ارسالی
آشنایی با انواع نمک خوراکی و خواص آنها تاریخ : سه شنبه 27 فروردین 1398
با خواب بعد ناهار چه کنیم ؟ تاریخ : دوشنبه 26 فروردین 1398
علائم و درمان کندرومالاسی یا نرمی کشکک زانو تاریخ : یکشنبه 25 فروردین 1398
آموزش بکاپ گیری از گوشی های اندرویدی تاریخ : جمعه 23 فروردین 1398
آثار و زندگی پر فراز و نشیب صادق هدایت! تاریخ : چهارشنبه 21 فروردین 1398
۴ اشتباه ساده که امنیت گوشی را به خطر می‌اندازند! تاریخ : سه شنبه 20 فروردین 1398
۹ راهکار برای حفظ سلامتی جسمی و روحی در محیط کار تاریخ : یکشنبه 18 فروردین 1398
۶ ماسک صورت مخصوص شب برای داشتن پوستی رویایی تاریخ : جمعه 16 فروردین 1398
آخرین ارسال های انجمن
user
progress عضو شويد

نام کاربری :
رمز عبور :

progress فراموشی رمز عبور؟

progress عضویت سریع
نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
ایمیل :
نام اصلی :
کد امنیتی : * کد امنیتیبارگزاری مجدد
آمار مطالب آمار مطالب
کل مطالب کل مطالب : 1725
کل نظرات کل نظرات : 201
آمار کاربران آمار کاربران
افراد آنلاین افراد آنلاین : 6
تعداد اعضا تعداد اعضا : 85

کاربران آنلاین کاربران آنلاین

آمار بازدید آمار بازدید
بازدید امروز بازدید امروز : 409
باردید دیروز باردید دیروز : 3,216
ورودی امروز گوگل ورودی امروز گوگل : 9
ورودی گوگل دیروز ورودی گوگل دیروز : 46
بازدید هفته بازدید هفته : 3,625
بازدید ماه بازدید ماه : 30,829
بازدید سال بازدید سال : 374,124
بازدید کلی بازدید کلی : 2,086,582

اطلاعات شما اطلاعات شما
آِ ی پیآِ ی پی : 34.239.167.74
مرورگر مرورگر :
سیستم عامل سیستم عامل :
RSS

Powered By
UstA
Translate : UstA

logo-samandehi