مجله جامع رفیق شامل اخبار ، سلامت ، فناوری ، فرهنگ و هنر ، گردشگری ، خانه داری و...

مهمترین اخبار داخلی ایران ، اخبار سیاسی اقتصادی اجتماعی و فرهنگی سراسر ایران


قیمت بنزین از کی دو نرخی می شود؟

قیمت بنزین ، دونرخی شدن قیمت بنزین
عضو کمیسیون انرژی مجلس از بازگشت کارت سوخت به جایگاه ها و دو نرخی شدن قیمت بنزین در سال 97 خبر داد.

زمان دو نرخی شدن قیمت بنزین و سهمیه بندی سوخت در سال 97

تسنیم: عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه سامانه هوشمند کارت سوخت با هدف کاهش و مدیریت مصرف بنزین ایجاد شده بود،گفت:با اجرای این طرح مصرف بنزین مدیریت و کاهش یافت و از طرف دیگر جلوی قاچاق سوخت گرفته شد. همین اتفاقات باعث کاهش واردات بنزین شد. قیمت بنزین

قیمت بنزین

وی افزود:اما برخی از اقدامات دولت و وزارت نفت مانند بی توجهی به سامانه هوشمند کارت سوخت از جمله مواردی بود که باعث افزایش مصرف سوخت و قاچاق بنزین شده است.  

عضو کمیسیون انرژی مجلس تصریح کرد:البته کاهش ارزش پول ملی که سبب اختلاف قیمت بنزین در کشور ما با کشور های همسایه شده در افزایش قاچاق بنزین نیز بی تأثیر نیست. 

هدایت الله خادمی با تاکید بر اینکه با توجه به شرایط به وجود آمده و شدت افزایش مصرف بنزین احیای کارت سوخت پیش بینی می شد، اضافه کرد:شنیده ها حاکی از آن است که دستور 2 نرخی شدن قیمت بنزین هم به دستگاه های ذیربط صادر شده است. 

نماینده مردم ایذه و باغملک با بیان اینکه احتمالا ظرف 2 الی 3 ماه آینده کارت سوخت احیا شده و قیمت بنزین 2 نرخی شود، اظهار داشت:براساس این طرح یک نرخ بنزین (قیمت فعلی) و با سهمیه مشخص عرضه می شود و یک نرخ با قیمت آزاد برای کسانی که مصرف بیشتری دارند، عرضه می شود.


:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

:: بازدید : 8
:: ارسال شده در: اخبار , داخلی ,

نویسنده
نویسنده : aseman
تاریخ : [سه شنبه 24 مهر 1397 ] [ 11:53]
تاریخ

 

 اخبارسیاسی ,خبرهای سیاسی , زاکانی

 

روزنامه شرق در سرمقاله خود نوشت: این‌روزها از مفهوم «آیرونی» در سیاست بسیار استفاده می‌شود. آیرونی به‌تعبیری جهلِ جعلی معنا می‌دهد. پیش از اینها احمدی‌نژاد خبره این کار بود. در تمام دوره ریاست‌جمهوری‌اش با این سیاست‌ کارها را پیش می‌برد؛ حتی در عزل‌ونصب‌های مدیرانش.

 

 جالب اینکه موافقان دیروزِ احمدی‌نژاد و مخالفان فعلی‌اش علیه او از همین سیاست سود می‌بردند.

 

علیرضا زاکانی، نماینده سابق مجلس شورای اسلامی در کنگره سراسری جمعیت جانبازان در تحلیل سیاست‌ داخلی این‌روزها گفت: «اقدامات هنجارشکنانه احمدی‌نژاد و نزدیکانش عقلانی، قانونی و شرعی نیست».

 

این سه مفهومِ عقلانی، قانونی و شرعی در کنار یکدیگر متناقض‌نماست. اگر کسی کارهایش غیرعقلانی باشد، رفتار غیرقانونی و غیرشرعی از او بعید نیست.

 

احتمالا منظور این بوده که احمدی‌نژاد عاقل است، پس با توسل به آیرونی، قانون و شرع را زیر پا می‌گذارد یا نادیده می‌گیرد. این‌بار آیرونی علیه آیرونی به‌کار گرفته شده است.

 

علیرضا زاکانی باور دارد مکتب امام(ره) موافقان، مخالفان و پیروانی دارد. مخالفان، دین را از سیاست جدا می‌کنند. رقبای مکتبِ امام کسانی هستند که خود را در ظاهر پیرو این مکتب می‌دانند اما پنج ویژگی پیروان این مکتب را برنمی‌تابند: اعتقاد به غیب و سنت‌های الهی، اعتقاد به جامعیت دین و اسلام حداکثری، اعتقاد به استمرار ولایت مطلقه فقیه، پیروی از آن و باور به مردم‌سالاری دینی و اعتقاد به اینکه انقلاب اسلامی مقدمه ظهور حضرت ولیعصر(عج) است.

 

در ادامه زاکانی مخالفانِ مکتب امام را در سه گروه خلاصه می‌کند: کسانی که دین را از سیاست جدا می‌دانند؛ مانند بشیریه و سروش. کسانی که سنت‌گرایی را اصل قرار می‌دهند و کسانی که دچار جمود فکری‌اند.

 

زاکانی بعد از این تقسیم‌بندی تلاش می‌کند این مفاهیم را با سیاست داخلی منطبق کند: «امکانات کشور از ابتدای انقلاب در اختیار مهندس بازرگان و بنی‌صدر بود که مخالفان مکتب امام خمینی بودند. بعد از آن در مدت محدودی این امکانات در دست شهیدرجایی و باهنر بود که پیروان راستین امام بودند اما دوره مسئولیت آنان بیش از یک‌ماه دوام نداشت و به شهادت رسیدند. در دوران جنگ امکانات کشور در اختیار نخست‌وزیر، میرحسین‌ موسوی بود. در زمان جنگ ما از نحوه توجه دولت به جبهه‌ها انتقاد داشتیم. در زمان آقایان خاتمی و احمدی‌نژاد و امروز در زمان آقای روحانی آن پنج ویژگی در این چهره‌ها وجود نداشته است. لذا این انقلاب یا در دست مخالفان مکتب امام یا در دست رقبای آن بوده است».

 

این گفته‌ها مصداقِ آیرونی در سیاست است. زاکانی تاریخ را تحریف نمی‌کند بلکه به‌شکلی دلخواسته تاریخ را بازسازی می‌کند. بدیهی است هرکدام از این افراد خصایص منحصربه‌فرد خود را دارند و نمی‌توان آنان را یک‌کاسه کرد.

 

یکسان‌کردنِ پدیده‌ها و انسان‌های ناهمسان، آن‌هم در سطح رؤسای‌جمهور عینِ بی‌عدالتی است و مهم‌تر اینکه از دل این‌گونه همسان‌سازی‌ها تفکراتِ فاشیستی بیرون می‌آید. ارائه مانیفستی دلبخواهی بدون هیچ‌گونه معیاری برای سنجش و عملکرد رؤسای‌جمهور، ازبین‌بردن تفاوت‌های فاحشِ سیاست‌مداران است و آنچه برخی از طیف‌های اصولگرا از آن هراسان‌اند، ‌همین تفاوت‌هاست. آنان با هرگونه تفاوتی مقابله کرده و درصدد یکسان‌سازی جامعه سیاسی‌اند. واقعا معلوم نیست اگر عمر ریاست‌جمهوری و نخست‌وزیریِ شهید رجایی و باهنر هم چند صباحی بیشتر طول می‌کشید، اکنون چه قضاوتی درباره آنان می‌شد. 

 

به هر تقدیر فاصله عمیقی بین خاتمی و احمدی‌نژاد وجود دارد؛ در معنا و صورت. گرچه این‌گونه یکدست‌سازیِ مسئولان اجرائی در وضعیت سیاسی کنونی، نَه اهمیت دارد و نَه کسی آن را جدی می‌گیرد.

 

مهم این است که از پسِ این یکسان‌سازی، بی‌اعتبارسازی رأی مردم سر برمی‌آورد. اگر بپذیریم رؤسای‌جمهور ایران با رأی مردم روی کار آمده‌اند، سخنان زاکانی خواسته یا ناخواسته این معنا را می‌دهد که مردم در اکثر مواقع به رقبا و مخالفان امام (ره) رأی داده‌اند. از سوی دیگر همسان‌سازی بنی‌صدر و روحانی بیش از آنکه از دغدغه‌های انقلابی نشئت گرفته باشد، نشان از رویکرد حذفی دارد. حذفِ اکنون به دستاویزِ گذشته.

 

«مشکل دولت آقای روحانی این است که می‌گوید داشته‌هایمان را بدهیم و زمان بخریم؛ دقیقا همان سیاستی که بنی‌صدر در ابتدای انقلاب اسلامی در قبال جنگ داشت و معتقد بود که یاید زمین بدهیم و زمان بخریم».

 

این‌جاست که هدفِ همسان‌سازی نخستِ سخنان زاکانی و در کنار هم قراردادنِ احمدی‌نژاد و خاتمی و دیگران عیان می‌شود. در این ورطه، با چنین رویکردهایی چه باید کرد؟ راهکار زاکانی برای برون‌رفت از این وضعیت چیست؟ «چهره‌های جدید را باید به میدان بیاوریم؛ چراکه چهره‌های تکراری نمی‌توانند ما را به موفقیت برسانند». و کاش گفته می‌شد که این چهره‌ها چه کسانی هستند و کجایند. امیدوارم مصداق یکی از این چهره‌ها خود ایشان نباشند؛ گرچه بعید است اصولگرایان به سیاستِ آیرونی تا این حد باور داشته باشند.

 

 خبرآنلاین 


:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

:: بازدید : 0
:: ارسال شده در: اخبار , داخلی ,

نویسنده
نویسنده : aseman
تاریخ : [شنبه 21 مهر 1397 ] [ 14:29]
تاریخ

 

 اخبارسیاسی ,خبرهای سیاسی ,مجلس شورای اسلامی
یک عضو کمیسیون برنامه بودجه مجلس شورای اسلامی از ارائه گزارش مسئولان دولتی درباره چهار بسته حمایتی دولت در جلسه غیر علنی امروز (سه‌شنبه) مجلس خبر داد. 

وی با اشاره به طرح دغدغه‌ نمایندگان در زمینه گرانی در جلسه غیر علنی مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: بسیاری از کالاهای اساسی به گفته وزیر جهاد کشاورزی با نرخ چهار هزار و ۲۰۰ تومان وارد می‌شوند، ولی در برخی از موارد شاهد افزایش قیمت و نایاب شدن برخی از کالاها هستیم. انتظار و توقع نمایندگان این است که همان طور که  قیمت ارز ظرف چند روز کنترل شد، در مورد قیمت کالاها نیز اقدامی صورت بگیرد.

 

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی در ادامه‌، یادآور شد: اگر گرانی کالاها ادامه‌ یابد هر قدر حمایت هایی از اقشار آسیب پذیر انجام شود، تکافوی زندگی آنها را نخواهد کرد. هم چنان که با تلاطمی در بازار ارز سیستم اقتصادی ما دچار نوسان شد و در این شرایط اقشار آسیب پذیر، کسانی که درآمد ثابت دارند و سه میلیون بیکاری که هیچ حمایتی نمی‌شوند روز به روز ضعیف تر خواهند شد و فاصله بین فقیر و غنی نیز افزایش می‌یابد.

 

قربانی ادامه‌ داد: انتظار ما از دولت این است که با برنامه خود را برای جنگ اقتصادی آماده کند، اگرچه ممکن است فروش نفت کاهش یابد، ولی این موضوع از محل افزایش قیمت نفت جبران خواهد شد و ما می‌توانیم هزینه‌های غیر ضروری را نیز کاهش دهیم.

 

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی در پایان با بیان این که دولت به صورت محافظه کارانه و انفعالی با این شرایط برخورد می کند، خاطرنشان کرد: بخشی از گرانی‌ها شامل کل جامعه می‌شود، بخشی اقشار ضعیف را تحت فشار قرار می‌دهد و بخشی از کالاها ممکن است جزو کالاهای اساسی تعریف نشود، ولی گران شدن آنها زندگی مردم را تحت الشعاع قرار می‌دهد، مثل لاستیک که در ماجرای اخیر کامیونداران تاثیر گرانی آن را شاهد بودیم.

 

 ایسنا  


:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

:: بازدید : 1
:: ارسال شده در: اخبار , داخلی ,

نویسنده
نویسنده : aseman
تاریخ : [سه شنبه 17 مهر 1397 ] [ 10:56]
تاریخ اخبارسیاسی ,خبرهای سیاسی ,سخنگوی قوه قضائیه
سخنگوی قوه قضائیه گفت: در جلسه روز گذشته شورا درباره مباحث مهمی از جمله کنترل گرانی‌ها و برخورد با محتکران تصمیماتی گرفته شده که امیدواریم این تصمیمات نتایج لازم را داشته باشد. 

به گزارش  فارس از سنندج، حجت‌الاسلام غلام‌حسین محسنی‌اژه‌ای‌ ظهر امروز در حاشیه مراسم تودیع و معارفه رئیس‌کل دادگستری کردستان در جمع خبرنگاران در سنندج، در رابطه با پرونده‌ مربوط به سکه ثامن اظهار کرد: همیشه توصیه کرده‌ایم که اگر افراد به هر دلیلی مرتکب جرمی می‌شوند از کشور خارج نشوند این به نفع آنها است که در کشور بمانند و از خودشان دفاع کنند.

 

وی تصریح کرد: کسی که از کشور خارج شود، چون یک آدم فراری محسوب می‌شود پیوسته در عذاب و رنج خواهد بود در صورتیکه اگر این افراد بمانند و از خود دفاع کنند شاید واقعا دفاع آنها توجیه لازم را داشته باشد و تبرئه شوند و اگر هم محکوم شد معلوم نیست این مجازات سنگین‌تر از چیزی باشد که از کشور فرار کنند.

 

وی خاطرنشان کرد: الان دولت جمهوری اسلامی به گونه‌ای است که می‌تواند تلاش کند و برخی از مجرمین را به کشور بازگرداند اما در تعیین مجازت برای مجرمی که فرار کرده و از طریق اینترپل به کشور برگردانده می‌شود متفاوت خواهد بود.

 

وی اضافه کرد: به کسانی که به هر دلیل جرمی مرتکب یا به انجام جرمی متهم شده‌اند و الان در خارج از کشور هستند این توصیه را دارم به نفعشان است که برگردند و از ارفاق‌های قانونی بهره‌مند شوند.

 

محسنی‌اژه‌ای افزود: متاسفانه برخی از کشورها به تعهدات خود حتی در موضوع پرونده‌های مفاسد اقتصادی حاضر به همکاری در زمینه دستگیری و استرداد مجرمین نیستند.

 

سخنگوی قوه قضائیه در مورد عملکرد و شرایط دستگاه‌های قضا در سطح استان‌ها در برخورد با اخلال‌گران اقتصادی، اظهار کرد: این مهم در کل کشور با قدرت خاصی انجام و در همین هفته توسط دادگاه ویژه که برای اخلال‌گران در شیراز شروع به کار کرده‌است دادگاه علنی برگزار می‌شود.

 

تشکیل دادگاه‌های ویژه پرونده‌های اخلال‌گران اقتصادی در استان‌ها

 

وی خاطرنشان کرد: در هر استانی که نیاز باشد دادگاه‌های ویژه را که برای رسیدگی به پرونده‌های مخلان اقتصادی تشکیل خواهیم داد و اگر ضرورت نباشد پرونده‌ها به صورت ویژه در تهران رسیدگی می‌شود.

 

وی در مورد گرانی‌ها و وضعیت بازار در کشور هم گفت: در شورای عالی هماهنگی اقتصادی که سران سه قوه انجا هستند موضوعات را به جد دنبال و موضوعات مورد بررسی قرار می‌گیرد.

 

محسنی‌اژه‌ای گفت: در جلسه روز گذشته این شورا مباحث مهمی از جمله کنترل گرانی‌ها و برخورد با محتکرین تصمیماتی گرفته شده که امیدواریم این تصمیمات نتایج لازم را داشته باشد کما اینکه تا به امروز نیز اقدامات خوبی در این راستا انجام شده است.

 

سخنگوی دستگاه قضا گفت: در برخورد با تمام کسانی که در امر مایحتاج مردم اخلال ایجاد کنند هیچ اغماضی صورت نخواهد گرفت.

 

وی افزود: ارز یکی از مایحتاجات امروز مردم است و قضیه دلار در بسیاری از مباحث تاثیر می‌گذارد و اگر کسی بخواهد اخلال ایجاد کند بدون هیچ اغماضی با آنها برخورد می‌شود.

 

وی در پاسخ به سوالی در خصوص چرایی عدم برخورد با افرادی مانند احمدی‌نژاد، اظهار کرد: قبول دارم دستگاه قضا با برخی از افراد به یک جهاتی الان مدار می‌کند ولی مطمئن باشد با هر کسی که مرتکب جرمی شود برخورد قاطع می‌شود شاید دیر و زود داشته باشد ولی سوخت و سوز ندارد!

 

 

:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

:: بازدید : 0
:: ارسال شده در: اخبار , داخلی ,

نویسنده
نویسنده : aseman
تاریخ : [یکشنبه 15 مهر 1397 ] [ 19:29]
تاریخ

 

 اخبارسیاسی ,خبرهای سیاسی ,نشست غیررسمی مجلس
نماینده مردم بهار و کبودرآهنگ در مجلس شورای اسلامی گفت: نمایندگان امروز و در یک نشست غیررسمی و غیرعلنی یک ساعته و نیمه به بررسی و بیان دیدگاه‌هایشان در رابطه با لایحه الحاق به کنوانسیون CFT پرداختند. 

محمد‌علی پورمختار نماینده مردم بهار و کبودرآهنگ در مجلس شورای اسلامی در گفت‌‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس گفت: نمایندگان امروز در یک نشست غیرعلنی و غیررسمی از ساعت 6 و 30 دقیقه تا ساعت 8 لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با تأمین مالی تروریسم را بررسی و به بیان دیدگاه‌های خود در این باره پرداختند.

 

وی افزود: در این نشست جمع‌بندی انجام نشد و وکلای ملت تنها دیدگاه‌های خود را در این باره مطرح کردند.

 

به گزارش فارس: گفتنی است در این نشست وزرای اطلاعات و امور خارجه، سرپرست وزارت امور اقتصادی و دارایی و رئیس کل بانک مرکزی نیز حضور داشتند و به بیان دیدگاه‌های خود پرداختند.

 

 


:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

:: بازدید : 4
:: ارسال شده در: اخبار , داخلی ,

نویسنده
نویسنده : aseman
تاریخ : [یکشنبه 15 مهر 1397 ] [ 10:4]
تاریخ
آخرین مطالب ارسالی
آخرین ارسال های انجمن
صفحات سایت
user
progress عضو شويد

نام کاربری :
رمز عبور :

progress فراموشی رمز عبور؟

progress عضویت سریع
نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
ایمیل :
نام اصلی :
کد امنیتی : * کد امنیتیبارگزاری مجدد
آمار مطالب آمار مطالب
کل مطالب کل مطالب : 1607
کل نظرات کل نظرات : 200
آمار کاربران آمار کاربران
افراد آنلاین افراد آنلاین : 4
تعداد اعضا تعداد اعضا : 78

کاربران آنلاین کاربران آنلاین

آمار بازدید آمار بازدید
بازدید امروز بازدید امروز : 874
باردید دیروز باردید دیروز : 2,414
ورودی امروز گوگل ورودی امروز گوگل : 7
ورودی گوگل دیروز ورودی گوگل دیروز : 9
بازدید هفته بازدید هفته : 7,789
بازدید ماه بازدید ماه : 21,260
بازدید سال بازدید سال : 118,159
بازدید کلی بازدید کلی : 806,108

اطلاعات شما اطلاعات شما
آِ ی پیآِ ی پی : 54.161.100.24
مرورگر مرورگر :
سیستم عامل سیستم عامل :
RSS

Powered By
UstA
Translate : UstA