مجله جامع رفیق شامل اخبار ، سلامت ، فناوری ، فرهنگ و هنر ، گردشگری ، خانه داری و...

اخبار فناوری تازه های فناوری گوشی کامپیوتر لپ تاپ


 

8 دسامبر 2018

هوش مصنوعی

هوش مصنوعی-مشخصا یادگیری ماشینی و یادگیری عمیق-در سال ۲۰۱۸ حضور همه‌جانبه‌ای داشت و در ۱۲ ماه آینده هم مطمئنا سروصدای آن کم نخواهد شد. البته مثل تکنولوژی‌های نوین دیگر-همچون برق، اینترنت و دیگر موارد-هوش مصنوعی هم در نهایت به یک پدیده عادی بدل می‌شود ولی حداقل در سال آینده باید انتظار ایجاد سروصدای زیادی را در این حوزه داشته باشیم.

هوش مصنوعی در مسیری حرکت می‌کند که دیگر نه‌تنها ماشین‌ها کارهای فیزیکی را انجام می‌دهند، بلکه این ماشین‌ها قادر به انجام کارهایی مانند برنامه‌ریزی، تعیین استراتژی و موارد مشابه خواهند بود. برخی از افراد می‌گویند این روند منجر به پدیدار شدن یک نوع آرمان‌شهر می‌شود ولی افرادی که دیدگاه بدبینانه‌ای دارند، اعتقاد دارند این روند منجر به بیکاری‌های گسترده و به هم خوردن نظم اجتماعی می‌شود. با توجه به این مسائل و قضایا، در این مطلب می‌خواهیم ۵ پیش‌بینی برای وضعیت هوش مصنوعی در سال ۲۰۱۹ مطرح کنیم.

نقش فزاینده هوش مصنوعی در سیاست بین‌المللی

هوش مصنوعی

در سال ۲۰۱۸، شاهد درگیری‌های تجاری زیادی بین دو ابرقدرت در زمینه‌ی هوش مصنوعی یعنی آمریکا و چین بودیم. هواوی اعلام کرد که به جای همکاری با شرکت‌های آمریکایی برای توسعه چیپ‌های هوش مصنوعی، می‌خواهد در این زمینه کاملا مستقل شود. در همین زمینه باید به خبرهای مربوط به توسعه موتور جستجو سانسور شده در چین توسط گوگل اشاره کنیم که اعتراض‌های زیادی ایجاد کرد.

با توجه به این روندها، باید بگوییم که خطر بهره‌گیری از تکنولوژی‌های هوش مصنوعی توسط رژیم‌های مستبد برای محدود کردن آزادی و حقوقی مانند آزادی بیان و حفظ حریم خصوصی، بیشتر از گذشته شده است. دوما، افزایش این تنش‌ها باعث می‌شود که سازمان‌های فعال در این زمینه، کمتر از گذشته پیشرفت‌های صورت‌گرفته را با یکدیگر به اشتراک بگذارند و این امر منجر به کاهش سرعت پیشرفت در این حوزه می‌شود.

حرکت به سمت هوش مصنوعی شفاف

هوش مصنوعی

برای بهره‌گیری از تمام پتانسیل‌های هوش مصنوعی، باید این تکنولوژی بتواند اعتماد کاربران را جلب کند. به همین خاطر باید بدانیم که این تکنولوژی می‌خواهد با داده‌های ما چکار کند و زمانی که این تصمیم‌ها در زندگی ما تاثیرگذار است، باید بدانیم این تصمیم‌ها چگونه اتخاذ می‌شوند. چنین کاری اصلا آسان نیست زیرا عملکرد درونی چنین سیستم‌هایی را به راحتی نمی‌توان توضیح داد. در سال ۲۰۱۹، احتمالا شاهد شفافیت در سیستم‌های هوش مصنوعی خواهیم بود. به‌عنوان مثال، شرکت IBM از از سیستمی رونمایی کرده که از لحاظ تئوری می‌تواند نحوه‌ی عملکرد هوش مصنوعی را برای اتخاذ تصمیم‌ها شرح دهد.

همچنین در اروپا با بهره‌گیری از قانون مربوط به محافظت از داده‌های شهروندان، این افراد در مقابل تصمیم‌های گرفته شده توسط ماشین‌ها که تاثیر مهمی در زندگی‌ها آن‌ها دارد، محافظت می‌شوند. اگرچه هنوز چنین مباحثی چندان مطرح نمی‌شود، ولی احتمالا در سال ۲۰۱۹ شرکت‌ها بیش از پیش به سمت چنین چیزی حرکت می‌کنند.

نفوذ بیشتر هوش مصنوعی در کسب‌وکارهای مختلف

هوش مصنوعی

در سال ۲۰۱۸، بسیاری از کمپانی‌ها به قابلیت‌ها و محدودیت‌های هوش مصنوعی پی بردند. حالا بسیاری از کمپانی‌ها بعد از جمع‌آوری داده‌های موردنظر خود، آماده‌ی بهره‌گیری گسترده از این تکنولوژی هستند. در بخش مالی، در حال حاضر الگوریتم‌های یادگیری ماشینی به‌سرعت تراکنش‌های انجام شده را مورد بررسی قرار می‌دهند و فروشگاه‌های اینترنتی هم با بهره‌گیری از آن، بهتر از گذشته می‌توانند محصولات مطابق سلیقه کاربر را پیشنهاد دهند. کارخانه‌ها با بهره‌گیری از این فناوری، می‌توانند زمان خرابی دستگاه‌های خود را تخمین بزنند.

در بخش‌های مربوط به منابع انسانی و استخدام و اخراج کارکنان، هوش مصنوعی بیشتر از قبل به کار گرفته خواهد شد. با همه‌گیر شدن الگوریتم‌های یادگیری ماشینی، حتی کسب‌وکارهای کوچک هم به بهره‌گیری از داده‌های دریافتی روی می‌آورند تا بتوانند بهترین خدمات را ارائه کنند و از این راه درآمدشان بیشتر شود.

ایجاد شغل‌های بیشتر به‌لطف هوش مصنوعی

هوش مصنوعی

همانطور که در ابتدای مطلب گفتیم، هنوز نمی‌دانیم که در بلندمدت، هوش مصنوعی نظم اجتماعی را به هم می‌زند یا یک آرمان‌شهر بدون شغل همراه با درآمد خوب (یا آینده‌ای واقع‌بینانه‌تر) را به ارمغان می‌آورد. اما حداقل در سال آینده، این تکنولوژی چندان مشکل‌زا نخواهد بود. طبق بررسی‌های انجام شده، تا پایان سال ۲۰۱۹، شغل‌های ایجاد شده توسط هوش مصنوعی بیشتر از شغل‌هایی است که به‌خاطر وجود آن از بین می‌رود. این یعنی مشاغل فنی مربوط به این حوزه افزایش می‌یابد تا بتوانند نفرات را با بهره‌گیری از آن آشنا کنند و در نهایت به‌عنوان مسئول پشتیبانی و توسعه آن انجام وظیفه کنند. در هر صورت باید بگوییم که شغل‌های مربوط به انجام کارهای روتین و معمولی در خطر هستند ولی آینده کارهای تخصصی‌تر تا حد زیادی روشن است.

مفیدتر شدن دستیارهای دیجیتالی

هوش مصنوعی

به لطف دستیارهای دیجیتالی مانند گوگل اسیستنت و الکسا آمازون، این تکنولوژی به خانه‌های بسیاری از کاربران راه پیدا کرده است. در سال ۲۰۱۹، قابلیت‌های این دستیارهای دیجتالی بهبود می‌یابد و تعداد بیشتری از کاربران برای انجام کارهای خود به آن‌ها تکیه می‌کنند. در حال حاضر گفتگو با دستیارهای دیجیتالی چندان مانند مکالمات طبیعی نیست اما در سال ۲۰۱۹ طبیعی‌تر از گذشته می‌توانیم با دستیارهای دیجیتالی صحبت کنیم و آن‌ها هم قادر به انجام کارهای بیشتر خواهند بود.

منبع: دیجی مگ


:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

:: بازدید : 2
:: ارسال شده در: فناوری , فناوری های جدید ,نویسنده
نویسنده : Admin
تاریخ : [شنبه 17 آذر 1397 ] [ 13:25]
تاریخ

اوایل امسال بود که شرکت شیائومی یک بخش مخصوص دوربین درون شرکت راه‌اندازی کرد که هدف از این بخش، عرضه بهترین نتیجه عکاسی موبایلی بوده است. حالا Lin Bin، مدیرعامل و بنیانگذار شرکت شیائومی، عکسی از دوربین یک گوشی شیائومی منتشر کرده که عبارت «۴۸ مگاپیکسل» در کنار آن ثبت شده است. همچنین وی این کار را با فروتنی انجام داده است.

وی درباره دوربین ۴۸ مگاپیکسلی این گوشی که در ماه ژانویه معرفی خواهد شد، به صورت خلاصه گفته است که دوربین این گوشی «بد نیست!» آقای Bin این گوشی را برای چند هفته‌ای است که در اختیار دارد و قطعا با گوشی خود عکس‌های زیادی گرفته است.

سنسور ۴۸ مگاپیکسلی این گوشی، بالاترین عدد مگاپیکسل در یک دوربین موبایلی است. پیش از این گوشی نوکیا ۸۰۸ PureView با دوربین ۴۱ مگاپیکسلی رکورد دار بود و پس از آن نیز گوشی‌های میت۲۰ پرو و P20 Pro از شرکت هواوی، با سنسور ۴۰ مگاپیکسلی از نوع کوآد بایر در رده دوم قرار می‌گیرد. از آنجایی که پیدا کردن سنسور ۴۸ مگاپیکسلی موبایلی کار سختی نیست، ما دو حدس درباره دوربین این محصول شیائومی داریم.

سنسور دوربین سونی IMX586 یکی از سنسورهای ۴۸ مگاپیکسلی موبایلی است که این سنسور نیز از نوع کوآد بایر است و در ماه جولای سال جاری معرفی شد. اندازه این سنسور ۱/۲ اینچ بوده که نسبت به سنسور دیگر موبایل‌ها اندازه بزرگی دارد. با توجه به این حجم از تعداد پیکسل‌ها در این سنسور، به طور کلی اندازه هر پیکسل ۰.۸ میکرون خواهد بود. گزینه بعدی، سنسور دوربین ساخته شده توسط سامسونگ است که با نام Bright GM1 معرفی شده است. این سنسور نیز در ماه اکتبر معرفی شد و ۴۸ مگاپیکسلی است. اندازه این سنسور نیز با سنسور سونی یکی بوده و این اندازه هر پیکسل در این سنسور نیز ۰.۸ میکرون است.

سنسورهای مذکور، هر دو از نوع کوآد بایر هستند. این یعنی می‌توانند با ترکیب کردن چهار پیکسل و تبدیل آن به یک پیکسل، کیفیت تصویر نهایی را تا سطح بالایی بهبود ببخشند. علاوه بر این، به واسطه دارا بودن مگاپیکسل بالا، می‌توانند زوم دیجیتالی بسیار خوبی را هم ارائه کنند. شرکت هواوی نیز دقیقا از همین تکنولوژی در گوشی‌های میت ۲۰ پرو و P20 پرو استفاده کرده اما با وجود مزیت‌های گفته شده، هواوی ترجیح داده باز هم یک دوربین تله فوتو در این گوشی‌ها قرار دهد. حال باید ببینیم شیائومی در کنار دوربین ۴۸ مگاپیکسلی محصول آینده خود، آیا دوربین دیگری را هم قرار می‌دهد یا مثل گوگل از یک دوربین استفاده خواهد کرد؟ شما درباره این تلاش شیائومی چه فکر می‌کنید؟ آیا مگاپیکسل بیشتر، می‌تواند دوربین دیگر گوشی‌ها را شکست دهد؟

منبع: دیجی مگ


:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

:: بازدید : 0
:: ارسال شده در: فناوری , لپ تاپ، موبایل و تبلت ,نویسنده
نویسنده : Admin
تاریخ : [پنجشنبه 15 آذر 1397 ] [ 12:45]
تاریخ

<a href=اینستاگرام" width="822" height="522" data-lazy-loaded="true" />

ساعاتی قبل اینستاگرام قابلیت جدیدی تحت عنوان Close Friends (دوستان نزدیک) را معرفی کرد. این قابلیت به کاربران اجازه می‌دهد که استوری‌های موردنظر خود را فقط برای گروه خاصی از دوستان خود به اشتراک بگذارند.

برای بهره‌گیری از این مشخصه، باید فهرست دوستان نزدیک خود را مشخصه کنید. برای فهرست مذکور کنترل کاملی در اختیار دارید زیرا کسی نمی‌تواند برای اضافه شدن به فهرست شما درخواست دهد. اگر در ردیف استوری‌ها، شاهد استوری‌ای باشید که حلقه‌ی سبزی در اطراف آن باشد، نشان‌دهنده‌ی این است که شما در فهرست دوستان نزدیک فرد موردنظر قرار دارید. در ضمن در هنگام مشاهده‌ی این استوری‌ها، آیکون سبز رنگی در بخش فوقانی استوری به نمایش درمی‌آید. علاوه بر این، هنگام حذف یا اضافه کردن دوستان در فهرست مذکور، کسی خبردار نمی‌شود.

<a href=اینستاگرام" width="1600" height="700" data-lazy-loaded="true" />

کاربرانی که می‌خواهند استوری‌های خاصی را فقط برای دوستان نزدیک خود نمایش دهند، احتمالا به طرفدار پروپاقرص این مشخصه بدل می‌شوند. البته امیدواریم اینستاگرام چنین قابلیتی را بعدا برای پست‌ها هم اجرا کند. اینستاگرام برای اینکه بتواند همواره مورد توجه کاربران قرار بگیرد، باید مرتبا قابلیت‌های جذاب زیادی را معرفی کند که خوشبختانه اخیرا شاهد عملی شدن این رویکرد اینستاگرام هستیم.

منبع: دیجی مگ


:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

:: بازدید : 3
:: ارسال شده در: فناوری , اینترنت ,نویسنده
نویسنده : Admin
تاریخ : [شنبه 10 آذر 1397 ] [ 13:16]
تاریخ

تمیز کردن آیفون

آیفون‌ها هم مانند دیگر گوشی‌های هوشمند بعد از مدتی استفاده کثیف می‌شوند و گردوغبار زیادی به بخش‌های مختلف آن‌ها از جمه حفره‌های میکروفون، اسپیکر و دکمه سایلنت نفوذ می‌کند. بسیاری از افراد به تمیز کردن اسپیکر آیفون و سایر بخش‌ها اهمیت نمی‌دهند و تنها به پاک کردن نمایشگر آیفون خود بسنده می‌کنند. ولی چنین کاری کافی نیست و برای تمیز کردن آیفون باید وقت صرف کنید. در ضمن باید خاطرنشان کنیم که آیفون گجت ارزان‌قیمتی نیست و به همین خاطر بهتر است که به‌صورت اصولی چنین کاری را انجام دهید. در ادامه به‌صورت گام‌به‌گام به نحوه تمیز کردن آیفون می‌پردازیم.

قدم اول: پیش از تمیز کردن آیفون کیس محافظ را جدا کنید

تمیز کردن آیفون

اگر از کیس محافظ استفاده می‌کنید، برای تمیز کردن آیفون ابتدا این کیس را از بدنه جدا کنید. برای اینکه کیس مذکور به‌خوبی تمیز شود، از آب گرم استفاده کنید. همچنین در هنگام تمیز کردن آن به حفره‌های مربوط به پورت‌ها و دوربین و جایگاه دکمه‌ها توجه کنید. با جدا کردن کیس محافظ، می‌توانید گردوخاک‌ها انباشته شده در بخش‌های مختلف آیفون خود را به راحتی مشاهده کنید.

قدم دوم: تمیز کردن نمایشگر آیفون

تمیز کردن آیفون

نمایشگر حساس‌ترین بخش گجت شما است و به همین خاطر برای تمیز کردن آن باید احتیاط زیادی به خرج دهید. خوشبختانه اپل برای اینکه نمایشگر آیفون چربی اثر انگشت را تا حد زیادی به خود جذب نکند، بر روی آن پوشش محافظ الئوفوبیک (oleophobic) قرار داده که از آیفون ۸ به بعد که پنل پشتی شیشه‌ای شده، این پوشش محافظ برای پنل پشتی این گوشی‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

برای اینکه هنگام تمیز کردن نمایشگر به پوشش محافظ الئوفوبیک آسیب نرسانید، تنها از مقدار اندکی آب بهره ببرید و از دیگر موارد شوینده‌ای که می‌توانند به چربی نفوذ کنند، استفاده نکنید. برای تمیز کردن نمایشگر، از پارچه‌هایی استفاده کنید که برای تمیز کردن عینک طبی و لنز دوربین به کار گرفته می‌شوند و در مغازه‌های مربوط به این اجناس، به‌راحتی می‌توانید چنین پارچه‌هایی را خریداری کنید. سپس با استفاده از آب، اندکی پارچه‌ی مذکور را نمناک کنید. در ضمن اگر آیفون شما قدیمی است و فکر می‌کنید پوشش الئوفوبیک نمایشگر آن دیگر عملکرد قابل توجهی ندارد، می‌توانید یک محافظ صفحه‌نمایش مجهز به این پوشش را خریداری کنید.

قدم سوم: پاک کردن پورت شارژ

تمیز کردن آیفون

اگر فرایند شارژ آیفون قطع و وصل می‌شود یا به‌طور کلی در این زمینه با مشکل مواجه می‌شوید، بهتر است که در ابتدا پورت شارژ آن را تمیز کنید. اپل همواره توصیه می‌کند که برای تمیز کردن بخش‌های مختلف آیفون، هوای فشرده مورد استفاده قرار نگیرد و پورت شارژ هم از این قاعده مستثنا نیست.

یکی از بهترین ابزارها برای تمیز کردن این بخش از آیفون، سوزن مخصوص مربوط به سیم‌کارت است که در جعبه آیفون قرار دارد. اگر نمی‌توانید آن را پیدا کنید، بهتر است از سوزن‌های معمولی، گیره کاغذ و موارد مشابه استفاده کنید. با استفاده از این ابزارها، می‌توانید پورت شارژ را به خوبی تمیز کنید. در ضمن باید خاطرنشان کنیم که هنگام انجام این کار، فشار زیادی وارد نکنید و تمرکز خود را عمدتا به همان بخش ابتدایی پورت معطوف کنید و نوک سوزن را تا حد زیادی به داخل گوشی فرو نبرید.

قدم چهارم: نظافت کابل لایتنینگ

تمیز کردن آیفون

کثیف بودن سر کابل لایتنینگ می‌تواند منجر به بروز مشکلات مربوط به شارژ آیفون شود. به همین خاطر بهتر است که مرتباً نگاهی به کانتکت‌های طلایی‌رنگ کابل لایتنینگ خود نگاهی بیندازید و آن‌ها را آن‌قدر تمیز کنید که رنگشان دوباره طلایی‌رنگ شود. علاوه بر این، همواره وضعیت خود کابل را زیر نظر داشته باشید و سعی کنید که به‌خوبی از آن نگه‌داری کنید.

قدم پنجم: تمیز کردن اسپیکر آیفون و حفره‌های میکروفون

تمیز کردن اسپیکر آیفون

حفره‌های مربوط به اسپیکر و میکروفون آیفون در دو طرف پورت شارژ قرار دارند. تمیز کردن این حفره‌ها چندان ساده نیست و معمولاً گردوغبار ذرات خارجی خیلی راحت می‌توانند این مسیر را تا حد زیادی مسدود کنند. همانطور که گفتیم برای تمیز کردن آیفون از هوای فشرده استفاده نکنید و در عوض، با بهره‌گیری از یک مسواک نرم، این مناطق را تمیز کنید. برخی از افراد توصیه می‌کنند که بعد از این کار، به‌عنوان مرحله‌ی آخر، از خلال دندان برای تمیز کردن این حفره‌ها بهره ببرید؛ فقط مراقب باشید که خلال دندان‌ها را تا حد زیادی به داخل فرو نبرید.

قدم ششم: پاک کردن دکمه سایلنت

تمیز کردن آیفون

تمام آیفون‌ها از دکمه سایلنت بهره می‌برند که در بخش فوقانی لبه‌ی سمت چپ تعبیه شده است. هنگام تمیز کردن آیفون نظافت این بخش را فراموش نکنید. برای تمیز کردن دو طرف این دکمه هم بهتر است با بهره‌گیری از یک خلال دندان این کار را انجام دهید.

قدم هفتم: تمیز کردن دیگر بخش‌ها

تمیز کردن آیفون

برای تمیز کردن آیفون بهتر است که به برخی از بخش‌ها که در ادامه به ۳ مورد از آن‌ها اشاره می‌کنیم، توجه بیشتری نشان بدهید:

  • دکمه هوم تاچ آی‌دی: اگر آیفون شما از این دکمه بهره می‌برد، توصیه می‌کنیم که مرتباً آن را تمیز کنید. حتی لایه‌ی نازکی از چربی می‌تواند جلوی عملکرد مناسب این بخش را بگیرد.
  • سنسورهای آیفون X: در بریدگی نمایشگر آیفون X و آیفون‌های جدید، تعداد زیادی سنسور قرار دارد که اگر کثیف باشند، نمی‌توانند کار خود را به‌خوبی انجام دهند. به همین خاطر وقتی که در رابطه با فیس آی‌دی با مشکلی مواجه می‌شوید، بهتر است پیش از هر کاری این بخش از آیفون را تمیز کنید.
  • پوشش لنز دوربین: لنز دوربین اصلی و سلفی خیلی راحت کثیف می‌شود و با توجه به این موضوع، مرتباً این لنزها را با استفاده از پارچه مخصوص تمیز کنید تا کیفیت عکس‌های گرفته‌شده تحت تأثیر قرار نگیرد.

توضیحی در رابطه با ضد آب بودن آیفون‌ها

تمیز کردن آیفون

آیفون‌های ۷، ۷ پلاس، ۸، ۸ پلاس، آیفون X و آیفون XR از استاندارد IP67 بهره می‌برند که این یعنی در عمق ۱ متری تا ۳۰ دقیقه می‌توانند در برابر نفوذ آب مقاومت کنند. این استاندارد برای آیفون XS و XS مکس IP68 است که این یعنی حداکثر مقاومت آن‌ها در عمق ۲ متری و به مدت ۳۰ دقیقه است.

اپل برای این کار، از نوعی لاستیک استفاده می‌کند تا جلوی نفوذ آب و گردوخاک به بخش‌های داخلی آیفون گرفته شود. به مرور زمان، به‌خصوص اگر به آیفون ضربه وارد شود، این لاستیک هم آسیب می‌بیند. به همین خاطر نباید آیفون خود را در آب استخر، آب دریا و موارد این‌چنینی بیندازید زیرا مقاومت آیفون تنها در برابر آب معمولی است. اگر به‌صورت اتفاقی آیفون شما در آب استخر یا دریا افتاد، خیلی سریع آن را بیرون بکشید و با استفاده از آب معمولی آن را شستشو دهید.اگرچه این گوشی‌ها تا حدی در برابر نفوذ آب مقاوم هستند، ولی «ضدآب» نیستند و با توجه به این موضوع، برای تمیز کردن آیفون‌ها نباید آن‌ها را زیر شیر آب قرار دهید.

منبع: دیجی مگ


:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

:: بازدید : 12
:: ارسال شده در: فناوری , لپ تاپ، موبایل و تبلت ,نویسنده
نویسنده : Admin
تاریخ : [چهارشنبه 07 آذر 1397 ] [ 13:13]
تاریخ

ویندوز

مایکروسافت طی سال‌های گذشته، بخش CMD یا محیط مربوط به خط فرمان را بیش از پیش به حاشیه برده و در عوض برای قابلیت‌های آن، رابط‌های گرافیکی ارائه داده است. اما بسیاری از فرمان‌ها همچنان مفید هستند و حتی در ویندوز ۸ و ویندوز ۱۰ تعدادی فرمان متنی جدید هم افزوده شده است. در ادامه به ۱۵ فرمان کاربردی CMD که تمام کاربران ویندوز باید بلد باشند،می‌پردازیم. در ضمن باید خاطرنشان کنیم که اگر به جای Command Prompt از PowerShell استفاده می‌کنید، همچنان می‌توانید از این فرمان‌ها بهره ببرید.

Assoc: آگاهی از برنامه‌های پیش‌فرض فرمت‌های مختلف

ویندوز

بیشتر فایل‌های موجود در ویندوز به‌صورت پیش‌فرض توسط برنامه‌های مشخصی اجرا می‌شوند. گاهی اوقات برای انجام برخی از کارها باید بدانیم که برخی از فایل‌ها توسط کدام‌یک از برنامه‌ها اجرا می‌شوند و بررسی این موضوع زمان‌بر است. در محیط CMD با تایپ کردن عبارت Assoc می‌توانید لیستی از فرمت‌های مختلف و برنامه‌ی مربوط به آن‌ها را مشاهده کنید.

همچنین می‌توانید برنامه‌ی پیش‌فرض مربوط به فرمت‌های موردنظر را هم تغییر دهید. هرچند انجام این کار از طریق رابط گرافیکی بسیار راحت است، ولی در بخش CMD می‌توانید این کار را به‌سرعت برای فرمت‌های مختلفی انجام دهید. اگر مثلاً می‌خواهید فایل‌های txt توسط برنامه‌ی دیگری اجرا شود، بنویسید assoc.txt= و سپس در ادامه نام برنامه موردنظر خود را تایپ کنید.

Cipher: حذف دائمی فایل‌ها

ویندوز

حذف فایل‌ها در هارد درایوها معمولاً آن‌ها را به‌طور کامل پاک نمی‌کند و صرفاً این پیام به سیستم‌عامل منتقل می‌شود که فایل‌های مذکور دیگر قابل دسترس نیستند و فضای اشغال شده توسط آن‌ها هم آزاد در نظر گرفته می‌شود. تا زمانی که فایل‌های جدیدی فضای مربوط به فایل‌های حذف شده را اشغال نکند، فایل‌های قدیمی همچنان قابل بازگشت هستند.

یکی از کاربردهای فرمان cipher، پاک کردن دایرکتوری از طریق نوشتن اطلاعات تصادفی در فضای خالی آن است. این یعنی اگر خواستار تمیز کردن فضای خالی یک درایو هستید تا فایل‌های پاک‌شده هم دیگر قابل بازگشت نباشند، می‌توانید از این فرمان استفاده کنید. به‌عنوان مثال برای پاک کردن فضای خالی درایو C، کافی است تایپ کنید cipher /w:c تا این کار انجام شود. باز هم باید بگوییم که این فرمان کاری به داده‌های حذف نشده ندارد و فقط فایل‌هایی را که قبلاً حذف کرده‌اید، هدف می‌گیرد.

Driverquery: نمایش درایورهای نصب‌شده

ویندوز

درایورها از جمله مهم‌ترین نرم‌افزارهای ویندوز محسوب می‌شوند و تنظیم نامناسب یا فقدان آن‌ها، منجر به پدیدار شدن مشکلات عجیب‌وغریبی می‌شود. برای مشاهده‌ی فهرستی از درایورهای نصب‌شده، می‌توانید فرمان driverquery را تایپ کنید و با تایپ فرمان driverquery –v اطلاعات بیشتری مانند دایرکتوری که درایور مذکور نصب شده، به نمایش درمی‌آید.

FC: مقایسه فایل‌ها و نمایش تفاوت آن‌ها

ویندوز

برای مقایسه دو فایل و نمایش تفاوت آن‌ها، می‌توانید از دستور fc استفاده کنید. این دستور به‌خصوص برای نویسندگان و برنامه‌نویسان مثمر ثمر واقع می‌شود. برای این کار کافی است در ابتدا دستور fc را تایپ کنید و سپس دایرکتوری نام فایل‌های موردنظر خود را بنویسید.

همچنین می‌توان از قابلیت‌های دقیق‌تر این فرمان هم استفاده کرد. به‌عنوان مثال با تایپ کردن پسوند /b تنها خروجی باینری دو فایل مقایسه می‌شود و پسوند /l تنها متن ASCII دو فایل مذکور را مقایسه می‌کند. به عنوان مثال تایپ کردن عبارت زیر:

fc /l “C:Program Files (x86)example1.doc” “C:Program Files (x86)example2.doc

تنها متن ASCII این دو فایل ورد را مقایسه می‌کند.

Ipconfig: دسترسی و تغییر موارد مربوط به شبکه

ویندوز

این فرمان آی‌پی فعلی کامپیوتر شما را نشان می‌دهد ولی از آنجایی که بیشتر کامپیوترها به یک روتر وصل هستند، با تایپ این فرمان آدرس مربوط به شبکه محلی نشان داده می‌شود. اما این تمام قابلیت‌های این فرمان نیست و نقطه قوت آن، در پسوندهای آن است که قابلیت‌های جذابی را ارائه می‌دهند. مثلاً تایپ ipconfig /release و سپس ipconfig /renew ویندوز را ناچار می‌کند که آدرس آی‌پی جدیدی را درخواست کند. در نهایت باید به فرمان ipconfig /flushdns اشاره کنیم که آدرس DNS را دوباره بارگذاری می‌کند. در مواقعی که به مشکلات مربوط به شبکه برمی‌خورید، این فرمان‌ها می‌توانند مثمر ثمر واقع شوند.

Netstat: مشاهده فهرست پورت‌های باز

ویندوز

با تایپ کردن netstat –an فهرستی از پورت‌های باز و آدرس‌های آی‌پی مربوط به آن‌ها به نمایش درمی‌آید. زمانی که می‌خواهید مشکل گجت‌های وصل شده به کامپیوتر را تشخیص بدهید یا احتمال می‌دهید یک تروجان به سیستم شما نفوذ کرده، می‌توانید از این فرمان استفاده کنید.

Ping: بررسی اتصال به سایت‌ها یا آی‌پی‌های موردنظر

ویندوز

گاهی اوقات می‌خواهید بدانید که آیا کامپیوتر شما می‌تواند به سایت یا آی‌پی به‌خصوص وصل شود یا نه. در چنین مواردی، باید از دستور ping بهره ببرید. تایپ کردن ping و سپس آدرس سایت یا آی‌پی موردنظر، بسته‌هایی از داده را به سمت مقصد می‌فرستد. اگر این بسته‌ها به مقصد برسند و سپس برگردند، می‌فهمید که کامپیوتر شما از این لحاظ مشکلی ندارد. ولی اگر مشکلی پدیدار شود، باید ریشه‌ی مشکل مذکور را پیدا و رفع کنید.

PathPing: نسخه کامل‌تر Ping

ویندوز

دستور pathping در مقایسه با ping از ویژگی‌های کامل‌تری بهره می‌برد و به‌خصوص برای مواقعی که بین کامپیوتر شما و مقصد موردنظر چندین روتر قرار دارد، مؤثر واقع می‌شود. همانند دستور Ping، بعد از تایپ عبارت pathping، سپس آدرس سایت یا آی‌پی موردنظر را تایپ کنید اما برخلاف دستور ping، این دستور اطلاعات بیشتری در مورد مسیر موردنظر منتشر می‌کند.

Tracert: مشابه PathPing

ویندوز

عملکرد دستور tracert مشابه pathping است. در محیط CMD ویندوز بعد از تایپ کردن tracert، آدرس آی‌پی یا سایت موردنظر را وارد کنید. با این کار، اطلاعات مربوط به بخش‌های مختلف مسیر بین کامپیوتر و مقصد را مشاهده می‌کنید. البته برخلاف patherping، این دستور میزان زمان صرف شده برای مراحل مختلف را هم نمایش می‌دهد.

Powercfg: بررسی نحوه‌ی مصرف انرژی

ویندوز

فرمان powercfg یک دستور قدرتمند برای بررسی و مدیریت میزان مصرف انرژی کامپیوتر است. برای فعال یا غیرفعال کردن قابلیت hibernate، می‌توانید دستورهای powercfg hibernate on یا powercfg hibernate off را تایپ کنید. یکی دیگر از فرمان‌های قابل توجه، فرمان powercfg /devicequery s1_supported است که فهرستی از گجت‌های متصل به کامپیوتر که می‌توانند سیستم مذکور را از حالت Sleep خارج کنند، نمایش می‌دهد. برای بهره‌گیری از این مشخصه، ابتدا در محیط Device Manager گجت مذکور را انتخاب کنید، سپس بعد از باز کردن properties، به تب Power Management سر بزنید و در نهایت گزینه Allow this device to wake the computer را فعال کنید. همچنین با تایپ کردن فرمان Powercfg /lastwake در محیط cmd ویندوز، می‌توانید آخرین گجتی که کامپیوتر شما را بیدار کرده، شناسایی کنید.

ویندوز

فرمان powercfg /energy گزارشی دقیق در رابطه با مصرف انرژی کامپیوتر ایجاد می‌کند که برای مشاهده آن، باید به آدرس دایرکتوری ایجاد شده در انتهای بخش مذکور در cmd مراجعه کنید. در این گزارش، می‌توانید مشکلات احتمالی که منجر به افزایش مصرف انرژی می‌شوند، شناسایی کنید. همچنین در ویندوز ۸ و ۱۰، با تایپ دستور powercfg /batteryreport گزارش دقیقی در رابطه با مصرف باتری ایجاد می‌شود که در این گزارش جزییات زیادی در رابطه با زمان شارژ و مصرف انرژی باتری، میانگین عمر باتری و موارد این چنینی را می‌توانید مشاهده کنید.

Shutdown: مدیریت تنظیمات مربوط به خاموش کردن و ریستارت

ویندوز

در ویندوز ۸، مایکروسافت دستور جدیدی به نام shutdown معرفی کرد که کارکرد آن کاملاً واضح است و برای خاموش کردن سیستم خود می‌توانید از این دستور استفاده کنید. البته چنین کاری بسیار راحت است و کمتر کاربری برای خاموش کردن سیستم خود از این دستور استفاده می‌کند. اما با اضافه کردن پسوندهای موردنظر به این دستور، می‌توانید از قابلیت‌های بسیار مفیدی بهره‌مند شوید. به‌عنوان مثال، تایپ فرمان shutdown /r /o منجر به ریستارت سیستم و اجرای منو Advanced Start Options می‌شود که برای دسترسی به بخش Safe Mode یا دیگر ابزارهای مربوطه مثمر ثمر واقع می‌شود.

Systeminfo: نمایش جزئیات پیکربندی سیستم

ویندوز

برای دستیابی به مشخصات پیکربندی سیستم می‌توانید این فرمان را در محیط cmd ویندوز تایپ کنید. به‌عنوان مثال، با این کار اطلاعاتی مانند تاریخ نصب ویندوز، تاریخ آخرین باری که سیستم روشن شده، نسخه BIOS، ظرفیت حافظه رم و مقدار آزاد، جزئیات مربوط به کارت شبکه و دیگر موارد این‌چنینی را نمایش می‌دهد.

SFC: بررسی و ترمیم فایل‌های سیستم

ویندوز

با داشتن دسترسی administrator و تایپ sfc /scannow ابزار مربوط به بررسی فایل‌های مشکل‌دار یا حذف شده به کار می‌افتد و سپس می‌تواند فایل‌های درست را جایگزین آن‌ها کند. در سیستم‌های نسبتاً قدیمی، فرایند مربوط به این ابزار حدوداً نیم ساعت به طول می‌انجامد.

Tasklist: نمایش تمام برنامه‌های در حال اجرا

ویندوز

با تایپ فرمان tasklist در محیط cmd ویندوز فهرست تمام برنامه‌های در حال اجرا به نمایش درمی‌آیند. هرچند با وجود Task Manager لزوم چندانی برای بهره‌گیری از این فرمان متنی وجود ندارد ولی گاهی اوقات برای مشاهده برنامه‌های مخفی که در Task Manager به نمایش درنمی‌آیند، می‌توان از این فرمان متنی استفاده کرد.

برای این دستور هم پسوندهای متعددی وجود دارد. به‌عنوان مثال، تایپ Tasklist –svc سرویس‌های مربوط به برنامه‌های مختلف را نشان می‌دهد و برای دسترسی به جزییات بیشتر برای هرکدام از برنامه‌ها می‌توان از فرمان tasklist –v استفاده کرد.

Taskkill: متوقف کردن برنامه‌های موردنظر

ویندوز

با استفاده از فرمان Tasklist، فهرستی از برنامه‌های فعال در سیستم به نمایش درمی‌آید و در کنار نام آن‌ها هم یک شماره مربوط به ID آن‌ها وجود دارد. برای غیرفعال کردن هرکدام از برنامه‌ها، اگر فقط می‌خواهید از نام آن‌ها استفاده کنید، taskkill –im و سپس نام برنامه موردنظر را تایپ کنید و اگر این کار را می‌خواهید با ID آن‌ها انجام دهید، از فرمان taskkill –pid بهره ببرید و سپس ID آن‌ها را تایپ کنید. البته باز هم باید خاطرنشان کنیم که با وجود Task Manager این فرمان‌ها چندان مورد نیاز نیستند ولی همانطور که گفتیم، گاهی اوقات می‌توانند مفید واقع شوند.

سخن آخر

در این مطلب فقط به بخش اندکی از این فرمان‌های متنی CMD ویندوز پرداختیم و با توجه به متغیرهای مختلف، صدها فرمان متنی مختلف وجود دارد که اگر مشتاق یادگیری آن‌ها هستید، به‌راحتی در محیط اینترنت می‌توانید تمام فرمان‌های موردنظر را پیدا کنید. در ویندوز ۱۰ هرچند هنوز command prompt وجود دارد، ولی مایکروسافت تصمیم گرفته توجه خود را بیشتر معطوف PowerShell کند. البته باید باز هم خاطرنشان کنیم که تمام فرامین cmd در PowerShell قابل اجرا هستند.

منبع: دیجی مگ


:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

:: بازدید : 7
:: ارسال شده در: فناوری , کامپیوتر ,نویسنده
نویسنده : Admin
تاریخ : [شنبه 03 آذر 1397 ] [ 10:21]
تاریخ
آخرین مطالب ارسالی
چند پیش بینی برای وضعیت هوش مصنوعی در سال 2019 تاریخ : شنبه 17 آذر 1397
گوشی جدید شیائومی با دوربین 48 مگاپیکسلی! تاریخ : پنجشنبه 15 آذر 1397
مواد مضر در لوازم آرایشی کدامند؟ تاریخ : چهارشنبه 14 آذر 1397
خواص درمانی شگفت انگیز کتیرا ! تاریخ : سه شنبه 13 آذر 1397
نکات مهم رانندگی در جاده های برفی و یخ زده! تاریخ : سه شنبه 13 آذر 1397
خطر "خروپف" برای قلبِ زنان تاریخ : سه شنبه 13 آذر 1397
طرز تهیه ترایفل اوریو مناسب یلدا تاریخ : سه شنبه 13 آذر 1397
۶ کلید طلایی برای حل اختلافات زندگی مشترک‏ تاریخ : سه شنبه 13 آذر 1397
آخرین ارسال های انجمن
user
progress عضو شويد

نام کاربری :
رمز عبور :

progress فراموشی رمز عبور؟

progress عضویت سریع
نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
ایمیل :
نام اصلی :
کد امنیتی : * کد امنیتیبارگزاری مجدد
آمار مطالب آمار مطالب
کل مطالب کل مطالب : 1693
کل نظرات کل نظرات : 200
آمار کاربران آمار کاربران
افراد آنلاین افراد آنلاین : 4
تعداد اعضا تعداد اعضا : 79

کاربران آنلاین کاربران آنلاین

آمار بازدید آمار بازدید
بازدید امروز بازدید امروز : 1,651
باردید دیروز باردید دیروز : 6,057
ورودی امروز گوگل ورودی امروز گوگل : 3
ورودی گوگل دیروز ورودی گوگل دیروز : 5
بازدید هفته بازدید هفته : 1,651
بازدید ماه بازدید ماه : 53,254
بازدید سال بازدید سال : 247,026
بازدید کلی بازدید کلی : 934,975

اطلاعات شما اطلاعات شما
آِ ی پیآِ ی پی : 54.227.31.145
مرورگر مرورگر :
سیستم عامل سیستم عامل :
RSS

Powered By
UstA
Translate : UstA

logo-samandehi